Jaké je úskalí kariérního koučinku?

586

Lze konstatovat, že kariéra není něco, co je možno naplánovat jako jízdní řad, podle kterého pojedeme. Neustálé změny v prostředí, nové výzvy, ale i vývoj situace u daného zaměstnavatele mohou plány výrazně měnit.

Proto je vhodné si uvědomit následující detaily:

Budoucnost neplánujte

Přílišná svázanost plánů postupu při vytváření kariérních cest může být na škodu. Ve světě lidí a na trhu práce příliš často dochází k nepředpokládaným změnám, které naše kroky nasměrují zcela jinam. Proto je důležité být při tvorbě plánů flexibilní, myslet na alternativy a nepodmiňovat je termíny či přesně stanovenými měřítky. To platí zejména pro vaši dlouhodobější časovou perspektivu.

Přečtěte si také: Práce, která má smysl? Práce, kariéra nebo poslání…

Nemějte nereálná očekávání

To platí nejen pro plánování na začátku vaší kariéry nebo při práci s „talentovanými zaměstnanci“, ale i pro plány nástupnictví. Setkáváme se s tím, že firmy investují obrovské prostředky do velmi velkoryse naplánovaných programů rozvoje talentů. Receptem na nereálná očekávání je zacílenost a určitá omezenost podobných programů. Stůjte při zemi.

Další článek:  97% všech HR specialistů, odborníků a náborářů používá aktivně LinkedIn!

Jsme si rovni, ale…

V rámci své kariéry se setkáte s prostředím, které vůči vám nebude přátelské. Obsazení otevřených pozic v souladu se zásadami transparentního výběru zaměstnanců může být někdy raritou. Při výběrovém řízení musí rozhodovat schopnosti a předpoklady daného kandidáta, nikoli zákulisní boj. Nebuďte z toho rozčarovaní a raději investujte energii na jiná místa.

Přečtěte si také: Jak uspět v těžké době? Jak na šťastný život a úspěšnou kariéru?

Nechte kariéru plynout

Stále mějte na paměti kam se chcete dostat, jakou podobu má finální stav vaší kariéry? Nenechte se tímto cílem ale omezovat. Pracujte s radostí a motivací něco po sobě zanechat, najít smysl své práce. Smysl je pak daleko důležitější než samotný cíl.

Přečtěte si také: Jak na změnu kariéry?

- Reklama -