Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Kariéra | CareerChcete být úspěšnější? Nebuďte sobci!

Chcete být úspěšnější? Nebuďte sobci!

Sdílejte

Co se stane těm, kteří se chovají nezištně a obětují se v rámci svého zaměstnání nebo osobního života pro jiné? Podle studie výzkumníků z univerzity ve Stockholmu mají ti nesobečtí větší šanci získat vyšší plat a postavení v porovnání se sobci.

Výsledek je celkem zřejmý, jak ukazují data z Evropy a USA nesobečtí zaměstnanci mají vyšší platy a také postupný pozitivní vývoj v jejich hodnocení. Pro štědrost platí, že ti největší sobci mají nejméně dětí a vydělávají nejméně. Výsledek je tedy v rozporu s teorií, že díky sobectví se lidé dostanou k většímu bohatství, platu nebo kariéře.

Předchozí psychologický a sociologický výzkum ukázal, že nesobečtí zaměstnanci jsou šťastnější a mají lepší společenské vztahy. Na univerzitě také zkoumali to, jak se sobeckost vztahuje k příjmu a plodnosti. Sobeckost byla měřena částečně prostřednictvím postojů a částečně prostřednictvím hlášeného chování. Výsledky jsou založeny na analýze čtyř hlavních studií v Americe a Evropě.

Sobec „sobě“

Pojďme si nejdříve udělat obecný náhled na těmi sobeckými zaměstnanci. Jsou to opakovaní stěžovatelé. Je dost pravděpodobné, že vám nepomohou s prací navíc, zaučením nového kolegy, adaptací ani jiným úkolem navíc. Obvykle jsou to sabotéři všeho. Budou dělat pouze to, co je potřeba. Často se chovají parazitickým způsobem. Obvykle se připojí k těm slabším a tišším zaměstnancům a v tichosti jim delegují svou práci, jedná se o parazitující styl jednání. U těchto zaměstnanců nehledejme emocionální empatii. Nové informace nejsou sdíleny, nežádoucí chování je prostřednictvím nich povzbuzováno. Tito lidé nenávidí vedení. Destruktivní zaměstnanci maskují své skutečné záměry. Jsou to zbabělci, vnitřně nejistí a pesimističtí jedinci. Budou vždy, a především používat jiné, aby nevědomky prováděli a odráželi své monstrózní sobecké kroky!

Primárně jsou to lidé, kteří upřednostňují svůj vlastní osobní zájem a úspěch, mají tendenci vykonávat zaměstnání, které jim poskytnou větší osobní odměny, jako je například velký plat nebo rychlá příležitost k rozvoji, což je často vede k zaměstnání v oblastech, jako jsou třeba finance nebo reality viz. studie.

Zlatá střední cesta

Lidé, kteří jsou štědřejší a nesobečtí, mají však pravděpodobně nižší plat a spíše se zaměřují na zlepšení životů ostatních, jako jsou učitelé, sociální pracovníci, policisté nebo hasiči. To znamená, že lidé s mírně prosociálním přístupem „zlatá střední cesta“, se mohou dostat k vyššímu platu, protože se rozhodli pro zaměstnání, které poskytuje větší finanční odměnu, a to bez ohledu na druh práce nebo kariérní úspěch. Prostě nalezli optimální cestu, jak uplatnit svůj prosociální postoj v určitém oboru, který je dobře ohodnocen.

V organizacích jsou lidé, kteří pomáhají ostatním, častěji prosazováni do vedoucích a řídích pozic. Být týmovým hráčem je cennou komoditou v dnešní době a společnosti. Lidé, kteří se jen ohlížejí za sebe, jsou kolegy obvykle méně oblíbeni, a to má prokazatelně důsledky na povýšení a zvyšování platu.

Lepší vztahy = větší úspěch

Samotní autoři se domnívají, že zlepšení sociálních vztahů může být klíčem k úspěchu velkorysých lidí z ekonomického hlediska, ale je nutné poznamenat, že jejich výzkum na tuto otázku definitivně neodpovídá. Další budoucí výzkum se bude muset hlouběji zabývat důvody, proč štědří lidé vydělávají více a podívat se na to, zda existuje souvislost mezi nesobeckou povahou, vyšším platem a plodností i v jiných částech světa.

Závěrem

Nebuďme sobci, vyplatí se to! Nebýt sobec má pozitivní dopad na psychickou pohodu, tělesné zdraví a vztahy. Možná si to neuvědomujeme, ale v každém z nás trochu toho sobectví je, spíše jde o to, si uvědomovat to, co a jak konáme a zdali v tom naše stinná sobecká stránka hraje svou roli. Na závěr citát Matky Terezy, který se mě moc líbí.

„Lidé jsou často nerozumní, nelogičtí a sobečtí. Přesto jim odpusťte. Budete-li k nim laskaví, stejně vás obviní ze sobectví a nízkých motivů. Zůstaňte laskaví. Budete-li úspěšní, získáte některé falešné přátele a opravdové nepřátele. Přesto pokračujte. Budete-li upřímní a čestní, lidé vás podvedou, vy ale zůstaňte upřímní a čestní. Strávíte-li léta budováním něčeho, co vám jiný zničí přes noc, budujte znovu. Naleznete-li štěstí, klid a mír, budou vám závidět. Zůstaňte šťastní. Na dobro, které uděláte dnes, zítra lidé zapomenou. Přesto dál dělejte dobro. Dávejte světu to nejlepší, co je ve vás, a i když to nemusí stačit, přesto dávejte dál.“ — Matka Tereza

Zdroje:

Další studie:

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Co se stane těm, kteří se chovají nezištně a obětují se v rámci svého zaměstnání nebo osobního života pro jiné? Podle studie výzkumníků z univerzity ve Stockholmu mají ti nesobečtí větší šanci získat vyšší plat a postavení v porovnání se sobci. Výsledek je celkem zřejmý, jak ukazují...Chcete být úspěšnější? Nebuďte sobci!