Sobota, 2 července, 2022

Jaký je úspěšný podnikatelský mindset?

Tento obsah je určen pouze pro registrované

Pro odemknutí tohoto obsahu se prosím zaregistrujte a následně vyberte svůj plánu odběru. Pro získání přístupu se zaregistrujte vpravo nahoře.
Vaše e-mailová adresa je 100% chráněna před spamem!

Za ta léta, co se pohybuji v poradenské praxi, jsem si všiml dovedností a způsobu myšlení, kterým disponují opravdu úspěšní majitelé firem a úspěšní manažeři v jejich řízení. Je to určitá forma posedlosti, kdy se snažíte neustále a neustále vylepšovat a zdokonalovat své služby nebo výrobky, případně celé své firmy. V dnešním článku bude řeč o nastavení mysli, kterým je „kritické myšlení“.

Mindset: Kritické myšlení

Tato posedlost nejspíše odlišuje ty neúspěšné od úspěšných. Upřímně v přítomnosti těchto manažerů a majitelů firem se těžko pracuje a je to samozřejmě náročné, ale ten posun myšlení a hledání řešení je nesmírně inspirující a obohacující. Kritické myšlení v práci, v podnikání a obecně uplatňováno samo na sebe, je skvělým nástrojem pro zvnitřnění vlastních problémů a pro úspěšný posun směrem vpřed.

„Kritické myšlení není vždy přesné, ale přesné myšlení je vždy kritické.“ — Milan Růžička

Důležitost kritického myšlení

 

Další článek:  Vize trhu práce pro rok 2018

Protože v hromadě názorů a informací vás učí analyzovat, vyhodnocovat a vysvětlovat informace. Dlouhodobě kultivované myšlení, bez emočního zabarvení, snižuje riziko, že člověk přijímá povrchní informace z jakéhokoliv zdroje, anebo jedná na základě předsudků či stereotypů.

Co znamená kriticky myslet

Možná jste už slyšeli výraz „kritické myšlení“, ale co to přesně znamená? Kritické myšlení je proces pečlivého a hlubokého přemýšlení o předmětu, námětu nebo nápadu. Zahrnuje nejen schopnost analyzovat a zvážit fakta, ale také pečlivě uvažovat a vytvářet spojení.

Obecně slovo „kritické“ samozřejmě může znamenat důležité nebo zásadní, ale může být spojeno také s nějakou kritikou. Jinými slovy, o kritickém myšlení bychom mohli uvažovat jako o hledání něčeho špatného nebo nedostatečně dobrého, ve snížené formě nebo normě nebo prostě jen ​​něčeho, co by bylo možné zlepšit.

Jordan Peterson – The Best Way To Learn Critical Thinking

Rozpor myšlení a postojů

To, co je na kritickém myšlení krásné je to, že pokud je váš postoj ke konstruktivní kritice pozitivní, můžete se stále a stále učit z nových nápadů a myšlenek, i když jsou zcela v rozporu s vašimi vlastními. Otevřenost kritice je pak otázkou ega. Ano, kritika musí mít dobrý a opodstatněný základ, ale dostat se přes ego je někdy problém majitelů firem i manažerů nepřekonatelný. To je právě to, co pak vytváří rozdíly v úspěšnosti firem – schopnost práce s vlastním egem.

Přečtěte si také: Jakého manažera dneska hledáte? Důležitost manažerské role

Jak nastartovat kritické myšlení

Nikdy s kritikou nespěchejte

V oblasti technologií se mnoho společností hlásí k různým filozofiím, které spíše věci rychle rozbíjejí a nahrazují, ale to je opak kritického myšlení. Kritické myšlení vyžaduje trpělivost a určitou míru emoční inteligence – schopnost porozumět vašim emocím a udržovat je v rovnováze. Tedy nedovolte, aby vás dočasné emoce sváděly k trvalému rozhodování, tedy k rozhodnutí, která později litujete.

Další článek:  Kritizovat umí každý, ale jak správně kritizovat? Umíte kritizovat a přijímat kritiku?

Věnujte pozornost negativní zpětné vazbě

Negativní zpětná vazba je jako čerstvě vytěžený diamant, i když si vzpomenu na výrazy manažerů, kteří čtou mé auditové zprávy, je to někdy těžké vnímat zpětnou vazbu jako diamant. Manažerská zralost a schopnost odstupu od emocí je někdy náročná. Může to být neatraktivní pouhým okem, ale jeho hodnota je zřejmá po řezání a leštění.

Podobně, když někdo kritizuje vaši práci nebo způsob, jak řídíte firmu, nikdo se necítí v té roli dobře. Všichni asi budeme v pokušení se intenzivně bránit a zcela uzavřít svou mysl. Zde je důležité si udělat odstup. Nechte den nebo dva své emoce usadit se a poté si položte tyto otázky:

„Co si z této kritiky mohu pro sebe odnést?“

Z tohoto pohledu transformujete kritiku z vnímaného útoku na neocenitelný dar.

Přečtěte si také: 8 měkkých dovedností, které musíte mít!

Akční plán kritického myšlení

Když se dáte do útrob kritického myšlení musíte mít nějaký plán, jak s tímto tématem pracovat.

  • Fakta, jaká fakta jsou k dispozici?
  • Jaké jsou základní problémy, které budeme řešit?
  • Jaký je hlavní problém, jaké je hlavní problematické téma?
  • Jaká jsou potenciální řešení tohoto problému nebo tématu?
  • Jaké je nejlepší řešení? Jak můžeme situaci vyřešit?

Jsou chvíle, kdy je vhodné spolupracovat, ale často je nejlepší trávit čas osamoceně, v klidném prostředí a bez vyrušování. Tam se můžete soustředit na zapojení do čistého, nepřerušovaného a soustředěného myšlení. Uvidíte mohou se dít myšlenkové zázraky.

Další článek:  Než půjdete na pohovor. Jak se připravit na pohovor?

Kritické myšlení a jeho překážky

Jedním z úskalí je, že se zaměřujeme pouze na krátkodobé problémy. Místo toho je často třeba přemýšlet o delších úsecích a s vidinou změn v budoucnosti. Jaké budou důsledky vašeho rozhodnutí? Jaký bude účinek za měsíc, 12 měsíců apod?

Nechejte věci vybublat. Když analyzujete složitou situaci nebo se snažíte učinit obtížné rozhodnutí, často vám prospěje, když odejdete a necháte ve své mysli usadit se všechna fakta. Samozřejmě se nechcete situaci vyhnout. Stanovte si časový limit k promyšlení. Doba se bude lišit v závislosti na závažnosti situace, možná budete potřebovat týden, nebo dokonce jen den nebo dva.

Přečtěte si také: Měkké dovednosti – soft skills jsou pro nábor zaměstnanců klíčové

Kriticky myslet je nutnost pro úspěch

Ať už řídíte malou společnost nebo velkou firmu, ať už jste manažer, podnikatel nebo živnostník, jednoduše vždy přijměte podnikatelského ducha, bude vám prospěšné, když se naučíte kriticky myslet. Začíná to zapamatováním si těchto čtyř kroků:

  1. Vždy věnujte pozornost negativní zpětné vazbě.
  2. Naplánujte si dostatečný čas na přemýšlení.
  3. Posunujte se vpřed v řešení problémů.
  4. Nechejte věci a témata vybublat na povrch.

Na závěr

Kriticky myslet se nebojte. Odpojte nebo alespoň omezte ego a uvidíte kam vás to zavede. Na cestě úspěchu jsme největší překážkou my sami!

„Být zaneprázdněn se nejčastěji používá jako maska, jak se vyhnout několika kriticky důležitým, ale nepříjemným činnostem.“ — Timothy Ferriss

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Pravé vůdcovství versus falešné vůdcovství  

Když jsem přejmenoval rubriku osobní rozvoj na leadership udělal jsem to z celkem zjevného důvodu. Vůdcovství je schopnost jednotlivce nebo skupiny jednotlivců ovlivňovat a...

Přichází doba „Stresová“

Ve stresu a vyčerpaní. Tak se cítí mnoho zaměstnanců v práci kvůli stresorům, jako je delší pracovní doba, častější potíže, nutnost dělat více s...

Podnikatelé milují své firmy jako své děti. Podnikatelská láska

Je to tak, pro některé bohužel, pro některé zpráva, která je snad donutí k přemýšlení. Samozřejmě podnikání má jasnou ekonomickou hodnotu, významně přispívá k zaměstnanosti,...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou lidé posuzováni pouze na základě svého těla a vzhledu. Termín by se dal přeložit jako...

Pandořina skříňka firmy. Přišel čas ji otevřít…

Je to takové hezké spojení dvou témat, ale věřte, že každá firma takovou Pandořinu skříňku má. Když jsem si toto zjištění uvědomil, vnitřně jsem...

Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou polévku, ale řešení je z významného podílu v roli personální. Vše se obvykle nastartuje selháním lidského faktoru...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích, musíme zlepšit své vlastní kompetence pro jejich posuzování a výběr, zejména pokud se jedná o...

Hledáte práci? Bez tekoucí vody, internetu, mobilu a v zimě?

Aby můj blog nebyl stále tak vážný, musím to tu trochu provětrat něčím odlehčeným. Pokud hledáte novou práci, nejvzdálenější pošta na světě každoročně přijímá...

Staňte se odolným manažerem. Manažerská resilience

V dnešní nepředvídatelné době čelí vedoucí pracovníci novým výzvám, obtížným rozhodnutím a měnícím se okolnostem. Abyste úspěšně prošli obdobím nejistoty a dovedli svůj tým...

Nejnovější články

Nestaňte se v kariéře NPC

NPC pro někoho známý pojem, pro někoho, nebojte se,...

Od výplaty k výplatě. Pracující chudoba

V České republice žije pod hranicí chudoby přibližně 1 milion...

Pravé vůdcovství versus falešné vůdcovství  

Když jsem přejmenoval rubriku osobní rozvoj na leadership udělal...

Články, předplatné a nadace

Drazí čtenáři, asi jste si všimli, že některé články...

Top články týdne

Proč vás opouští zaměstnanci?

„Zastavte odchody svých lidí jednou pro vždy nebo se...

Krize vás nezabije, ale co určitě je…

Nejdříve vám představím dva nebezpečné kamarády, kterým je třeba...

Seo tipy pro personální marketing v roce 2016

Jak na optimalizované kariérní stránky nebo celou SEO koncepci...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Jak překonat vaše ego? Ego jako zdroj konfliktů a neshod

Ego je zdrojem mnoha našich konfliktů a neshod, protože...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...
Jaký je úspěšný podnikatelský mindset?Za ta léta, co se pohybuji v poradenské praxi, jsem si všiml dovedností a způsobu myšlení, kterým disponují opravdu úspěšní majitelé firem a úspěšní manažeři v jejich řízení. Je to určitá forma posedlosti, kdy se snažíte neustále a neustále vylepšovat a zdokonalovat své služby...