Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Kariéra | CareerJaký je úspěšný podnikatelský mindset?

Jaký je úspěšný podnikatelský mindset?

Sdílejte

Za ta léta, co se pohybuji v poradenské praxi, jsem si všiml dovedností a způsobu myšlení, kterým disponují opravdu úspěšní majitelé firem a úspěšní manažeři v jejich řízení. Je to určitá forma posedlosti, kdy se snažíte neustále a neustále vylepšovat a zdokonalovat své služby nebo výrobky, případně celé své firmy. V dnešním článku bude řeč o nastavení mysli, kterým je „kritické myšlení“.

Mindset: Kritické myšlení

Tato posedlost nejspíše odlišuje ty neúspěšné od úspěšných. Upřímně v přítomnosti těchto manažerů a majitelů firem se těžko pracuje a je to samozřejmě náročné, ale ten posun myšlení a hledání řešení je nesmírně inspirující a obohacující. Kritické myšlení v práci, v podnikání a obecně uplatňováno samo na sebe, je skvělým nástrojem pro zvnitřnění vlastních problémů a pro úspěšný posun směrem vpřed.

„Kritické myšlení není vždy přesné, ale přesné myšlení je vždy kritické.“ — Milan Růžička

Důležitost kritického myšlení

 

Protože v hromadě názorů a informací vás učí analyzovat, vyhodnocovat a vysvětlovat informace. Dlouhodobě kultivované myšlení, bez emočního zabarvení, snižuje riziko, že člověk přijímá povrchní informace z jakéhokoliv zdroje, anebo jedná na základě předsudků či stereotypů.

Co znamená kriticky myslet

Možná jste už slyšeli výraz „kritické myšlení“, ale co to přesně znamená? Kritické myšlení je proces pečlivého a hlubokého přemýšlení o předmětu, námětu nebo nápadu. Zahrnuje nejen schopnost analyzovat a zvážit fakta, ale také pečlivě uvažovat a vytvářet spojení.

Obecně slovo „kritické“ samozřejmě může znamenat důležité nebo zásadní, ale může být spojeno také s nějakou kritikou. Jinými slovy, o kritickém myšlení bychom mohli uvažovat jako o hledání něčeho špatného nebo nedostatečně dobrého, ve snížené formě nebo normě nebo prostě jen ​​něčeho, co by bylo možné zlepšit.

Jordan Peterson – The Best Way To Learn Critical Thinking

Rozpor myšlení a postojů

To, co je na kritickém myšlení krásné je to, že pokud je váš postoj ke konstruktivní kritice pozitivní, můžete se stále a stále učit z nových nápadů a myšlenek, i když jsou zcela v rozporu s vašimi vlastními. Otevřenost kritice je pak otázkou ega. Ano, kritika musí mít dobrý a opodstatněný základ, ale dostat se přes ego je někdy problém majitelů firem i manažerů nepřekonatelný. To je právě to, co pak vytváří rozdíly v úspěšnosti firem – schopnost práce s vlastním egem.

Přečtěte si také: Jakého manažera dneska hledáte? Důležitost manažerské role

Jak nastartovat kritické myšlení

Nikdy s kritikou nespěchejte

V oblasti technologií se mnoho společností hlásí k různým filozofiím, které spíše věci rychle rozbíjejí a nahrazují, ale to je opak kritického myšlení. Kritické myšlení vyžaduje trpělivost a určitou míru emoční inteligence – schopnost porozumět vašim emocím a udržovat je v rovnováze. Tedy nedovolte, aby vás dočasné emoce sváděly k trvalému rozhodování, tedy k rozhodnutí, která později litujete.

Věnujte pozornost negativní zpětné vazbě

Negativní zpětná vazba je jako čerstvě vytěžený diamant, i když si vzpomenu na výrazy manažerů, kteří čtou mé auditové zprávy, je to někdy těžké vnímat zpětnou vazbu jako diamant. Manažerská zralost a schopnost odstupu od emocí je někdy náročná. Může to být neatraktivní pouhým okem, ale jeho hodnota je zřejmá po řezání a leštění.

Podobně, když někdo kritizuje vaši práci nebo způsob, jak řídíte firmu, nikdo se necítí v té roli dobře. Všichni asi budeme v pokušení se intenzivně bránit a zcela uzavřít svou mysl. Zde je důležité si udělat odstup. Nechte den nebo dva své emoce usadit se a poté si položte tyto otázky:

„Co si z této kritiky mohu pro sebe odnést?“

Z tohoto pohledu transformujete kritiku z vnímaného útoku na neocenitelný dar.

Přečtěte si také: 8 měkkých dovedností, které musíte mít!

Akční plán kritického myšlení

Když se dáte do útrob kritického myšlení musíte mít nějaký plán, jak s tímto tématem pracovat.

  • Fakta, jaká fakta jsou k dispozici?
  • Jaké jsou základní problémy, které budeme řešit?
  • Jaký je hlavní problém, jaké je hlavní problematické téma?
  • Jaká jsou potenciální řešení tohoto problému nebo tématu?
  • Jaké je nejlepší řešení? Jak můžeme situaci vyřešit?

Jsou chvíle, kdy je vhodné spolupracovat, ale často je nejlepší trávit čas osamoceně, v klidném prostředí a bez vyrušování. Tam se můžete soustředit na zapojení do čistého, nepřerušovaného a soustředěného myšlení. Uvidíte mohou se dít myšlenkové zázraky.

Kritické myšlení a jeho překážky

Jedním z úskalí je, že se zaměřujeme pouze na krátkodobé problémy. Místo toho je často třeba přemýšlet o delších úsecích a s vidinou změn v budoucnosti. Jaké budou důsledky vašeho rozhodnutí? Jaký bude účinek za měsíc, 12 měsíců apod?

Nechejte věci vybublat. Když analyzujete složitou situaci nebo se snažíte učinit obtížné rozhodnutí, často vám prospěje, když odejdete a necháte ve své mysli usadit se všechna fakta. Samozřejmě se nechcete situaci vyhnout. Stanovte si časový limit k promyšlení. Doba se bude lišit v závislosti na závažnosti situace, možná budete potřebovat týden, nebo dokonce jen den nebo dva.

Přečtěte si také: Měkké dovednosti – soft skills jsou pro nábor zaměstnanců klíčové

Kriticky myslet je nutnost pro úspěch

Ať už řídíte malou společnost nebo velkou firmu, ať už jste manažer, podnikatel nebo živnostník, jednoduše vždy přijměte podnikatelského ducha, bude vám prospěšné, když se naučíte kriticky myslet. Začíná to zapamatováním si těchto čtyř kroků:

  1. Vždy věnujte pozornost negativní zpětné vazbě.
  2. Naplánujte si dostatečný čas na přemýšlení.
  3. Posunujte se vpřed v řešení problémů.
  4. Nechejte věci a témata vybublat na povrch.

Na závěr

Kriticky myslet se nebojte. Odpojte nebo alespoň omezte ego a uvidíte kam vás to zavede. Na cestě úspěchu jsme největší překážkou my sami!

„Být zaneprázdněn se nejčastěji používá jako maska, jak se vyhnout několika kriticky důležitým, ale nepříjemným činnostem.“ — Timothy Ferriss

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Za ta léta, co se pohybuji v poradenské praxi, jsem si všiml dovedností a způsobu myšlení, kterým disponují opravdu úspěšní majitelé firem a úspěšní manažeři v jejich řízení. Je to určitá forma posedlosti, kdy se snažíte neustále a neustále vylepšovat a zdokonalovat své služby...Jaký je úspěšný podnikatelský mindset?