Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Ostatní témata | Other topicsUtajený šéf – parodie na personální audit

Utajený šéf – parodie na personální audit

Sdílejte

Hned v úvodu si dovolím zcela pochopit, že některým z vás tento „úžasný“ pořad utekl a někdy i zcela záměrně, já o něm vím a jakožto člověka v oboru mě to donutilo se o tom více rozepsat. Abych také unikl nějakým právním střelbám, tak upozorňuji, že se jedná o článek s nadsázkou a úhel pohledu na toto téma.

Utajený šéf – Undercover Boss

Utajený šéf je reality show oceněná dvěma cenami Emmy, která sleduje vysoce postavené manažery, kteří se anonymně vplížili do řad svých vlastních organizací. Každý týden jiný vedoucí pracovník obětuje pohodlí své kanceláře a vydá se na tajnou misi, aby prozkoumal vnitřní fungování svého podniku.

Premiéra přilákala 38,6 milionu diváků, což je největší sledovanost neskriptového pořadu v historii americké televize, a ve vysílací sezóně 2009-2010 byl Undercover Boss nejoblíbenějším novým pořadem v jakémkoli žánru. Seriál byl od svého uvedení každoročně nominován na cenu Primetime Emmy a v letech 2012 a 2013 zvítězil v kategorii Vynikající reality show. Česká verze této show vznikla na základě zahraniční licence od All3Media International Limited z Velké Británie.

O co v pořadu jde…

V první řadě jde o to, aby nikdo nepoznal svého šéfa, který udělá sondu dovnitř své organizace. Tady si dovolím hned zastavit. Proč vlastně je vůbec potřeba, aby šéf skutečně pochopil fungování své firmy, když je v ní majitelem nebo manažerem?

  • Proto aby věděl, jak mu firma funguje?
  • Dozvěděl se něco, co ještě neví?
  • Chybí mu reálná představa o tom, co se ve firmě dělá?
  • Trpí provozní slepotou?
  • Chce snad opustit komfortní zónu?
  • Není ve firmě nikdo, kdo by to za něj udělal?

Nakonec je potřeba objevit problém, vyřešit, dobré pochválit, špatné potrestat, tečka. Koukejte se ve 20:00. Zase tak jednoduché to nebude.

Mě tedy hned vyvstane otázka, proč? Když má ve firmě kompetentní manažery, kteří mu ochotně sdělí, co se ve firmě děje? Nebo je snad cílem něco zcela jiného?

Plusy a mínusy tohoto pořadu

Plusy pořadu +

Začneme tedy něčím pozitivním. V první řadě, je nutné ocenit to, že jde někdo s kůží na trh. Někdo, kdo si pečlivě sleduje své soukromí a někdy i svou anonymitu. V době, kdy chybí zaměstnanci, se může, v tom lepším případě podařit ukázat se v dobrém světle a v nějakém vysílacím čase oslovit nějakou cílovou skupinu, dobrý krok pro oslovení trhu práce.

Ukázat, že jsem také jen člověk, který dokáže ocenit práci druhých a ukázat také, že mám srdce. Jedná se o osobní formu PR, vizitka v podnikatelských kruzích.

Pro koncového zákazníka reklama. Víc už mě asi nenapadá…

Mínusy pořadu –

Negativní stránka je však dle mne daleko hlubší. Šéf tímto krokem dokazuje to, že vlastně nemá kompetentní manažery na svých místech, jde pod jejich střední úroveň vedení a sleduje věci, opět ze svého úhlu pohledu, jak se dějí a jak je vnímá on. Někdy matně tuší, co má pozorovat, ale někdy je zcela mimo a snaží se upoutat pozornost na to, co by stálo za zveřejnění – věřte, že někde vždy leží nějaká Pandořina skříňka, kterou v televizi otevírat nechcete – pochopitelně.

To, že šéf potřebuje získat reálnou představu o své firmě je spíše smutné. Sestoupit ze svého „pátého patra“ a jít mezi dělníky byla třeba pro Baťu zcela normální a každodenní práce. Proč toto dělat v přestrojení? Mohu se vlastně jen ptát, cílem je, aby z toho šéf vyšel dobře, menší prohřešky se odstranily a nejlepší pracovníci se poplácali po zádech. Má to celé nakonec takou pachuť.

Důležité je si uvědomit, že každý vnímáme věci zcela odlišně, máme jiné hodnoty, jiný okruh zájmu, svou životní úroveň, sociální status, vzdělanost atd. Je příliš krátkozraké jako majitel nebo manažer předpokládat, co prezentací své firmy a sám sebe vlastně tímto pořadem získám nebo ztratím.

Zaměstnanci ve firmách moc dobře vědí: co, kde a jak nefunguje. Kdyby se jich někdo zeptal přímo a měli důvěru, že je za to nevyhodí, ochotně vám to řeknou i bez pořadu. Nepotřebujete show na to, abyste měli argumenty pro propouštění, investici nebo změnu nějakého procesu. Stačí jen systematicky a transparentně sbírat zpětnou vazbu svých lidí, a především se o ně skutečně zajímat.

Personální audit zaměstnavatele

Být malou muškou v továrně nebo kanceláři, vše nepozorovaně slyšet, vidět, následně řešit by bylo nejlepší možné řešení takového auditu. Jenže tohle je vlastně snaha být nepozorován, falešně získat důvěru a sledovat zaměstnance takové, jací skutečně v každodenním životě firmy jsou. Důvěra se tímto krokem může značně narušit.

Protože je to především show, skutečné věci se tu řeší pouze okrajově a jde primárně o zábavu. Komplexně přistoupit ke sledování pracovní výkonu, vedení strukturovaného rozhovoru a sofistikovaně sbírat zpětnou vazbu je takřka nemožné. Asi se shodneme se na tom, že je to show, která předstírá nějakou formu auditu šéfa, ale ve skutečnosti je velice povrchní, možná i směšná.

Značka zaměstnavatele

Podpora značky zaměstnavatele by měla být tím hlavním benefitem této show, jenže vše stojí a padá na osobnosti manažera. Pokud se nepodaří dostatečně prezentovat své manažerské a charakterové vlastnosti, může to být další poměrně silný zásah do značky zaměstnavatele, protože se majitel, manažer ukáže ve své pravé podobě. Někdy je totiž bohužel lepší, když nevíte, kdo firmu řídí a vede, pokud to není člověk na svém místě, jeho chování a jednání má pak významně negativní dopad na ostatní.

Dobré a úspěšné firmy takovýto druh propagace dle mě vůbec nepotřebují. Ocenění pro tyto majitele by mělo být to, že mají dobrou produktivitu, nízkou fluktuaci, zdravou firemní kulturu, dobře znějící jméno na trhu práce atd. Proč skrze média vstupovat do dobře fungujícího organismu?

Pořad a jeho 42%

Vypůjčím si komentář autora Matty na ČSFD

„Cílem pořadu je zjevně ukázat lidskou tvář kapitalismu, tj. dobrosrdečnost šéfů velkých firem. Ti se v přestrojení vydávají mezi své nejhůře placené zaměstnance a strašně se diví, v jakých podmínkách, bez základního vybavení typu kladiva (když nemáš kladivo, použij kuchyňský váleček) nebo rukavic, přes které si nepopálí ruce, musejí pracovat a kolik toho zvládají. Situace je na konci „vyřešena“ tím, že jsou dotyční odměněni za kreativitu a výkonnost.

V závěru se šéf již bez přestrojení setkává s lidmi, s nimiž spolupracoval, a odměňuje je nikoliv ani tolik za vykonávanou práci, nýbrž právě za jejich životní příběhy. Jedna žena dostává prémii 10 tisíc, protože musí držet bezlepkovou dietu (to je skutečně argument, který šéf použije). Jiná pro sebe a své tři děti získává zájezd do Disneylandu. Systémové záležitosti typu nevyhovujících pracovních podmínek (extrémní horko, chybějící prostory, kde by se zaměstnanci mohli najíst), buď vůbec řešeny nejsou, nebo se o jejich řešení pořad nezmiňuje.

Maximálně je plošně zvýšen plat nebo zaměstnanec dostane novou vrtačku, která neprobíjí a je tudíž nižší pravděpodobnost, že ho zabije. „Vyvolení“ zaměstnanci, které potkalo štěstí v podobě jejich generálního, se tak v závěru dílu ocitají v pozici těch, kdo jsou šéfovi za obdržený majetek nebo finanční odměnu a projevené porozumění (šéf je tvůj kamarád) neskonale vděční a zavázáni, jejich přimknutí k firmě je posíleno a mohou dál spokojeně makat za 66 korun.“ Zdroj: https://www.csfd.cz/film/612907-utajeny-sef/prehled/

Na závěr

Jde samozřejmě o show, nenechal jsem se napálit, ale dne mě s nejistým výsledkem. Nejde tu o nějakého utajeného šéfa, ale o celkový smutný pohled a symbol tohoto rádoby snažení, jak zlepšit životy zaměstnanců a ukázat svou lidskou stránku. Možná je vlastně cílem lidi pouze rozdělit. Nikdo z těchto šéfů není přímo kvalifikovaný na vše, co se ve firmě dělá, vše je tedy velice subjektivní. Dělám práci poradce příliš dlouho na to, abych věděl, že ve většině případů je skutečný zájem zaměstnavatelů výrazně menší, než jaký prezentují.

Napadá mě vlastně příměr, že se majitelé a manažeři nechali vtáhnout do této mediální pračky, obětí je tady několik: majitel, manažer a jeho firma, včetně zaměstnanců.

Egoistický pohled šéfů, kteří mají potřebu světu ukázat kdo a jací skutečně jsou? Dovolím si označit tuto „Šéfovskou pohádku“, jako smutný příklad personální a manažerské prezentace. Ano, cílem je nás všechny pobavit, ale podstatu pracovních podmínek a prostředí, motivace zaměstnanců, manažerský přístup, chování, etiku, ale i celkovou firemní kulturu, podporu produktivity a efektivity, to vůbec neřeší a možná nebo teda spíše určitě, autor pořadu tohle vlastně tímto pořadem ani nesleduje.

Rozumím pachuti zaměstnanců po absolvování takové show. Z mých průzkumů vím, že majitelé o jejich práci ví skutečně málo. O tom, co cítí, co prožívají, jaké jsou v jejich práci překážky, co řeší, co je trápí, aby splnili výkon, normu atd. Ve firmě je tolik slepých a hluchých míst, že by to vydalo možná na celovečerní dokument.

Mně osobně vadí snaha televize především pobavit. Moc málo se v personální a manažerské práci zabýváme a možná i nechceme vidět skutečnou podstatu věcí, konfrontovat se a často čelit skutečné realitě.

Televize má bohužel pocit, že má poskytnout únikový prostor. Všude je totiž spousta negace, tak si pojďme udělat srandu z nějaké firmy nebo nějakého šéfa…

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Hned v úvodu si dovolím zcela pochopit, že některým z vás tento „úžasný“ pořad utekl a někdy i zcela záměrně, já o něm vím a jakožto člověka v oboru mě to donutilo se o tom více rozepsat. Abych také unikl nějakým právním střelbám, tak upozorňuji, že se...Utajený šéf – parodie na personální audit