Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Nábor zaměstnanců | RecruitmentV Česku chybí IT specialisté, alei další pozice.

V Česku chybí IT specialisté, alei další pozice.

Sdílejte

Polovina firem na světě plánuje letos nabírat zaměstnance, pětina chce naopak propouštět. Navyšovat stavy hodlají správci aktiv, zdravotnické a farmaceutické společnosti. Tvrdým oříškem je ale najít schopné lidi. V Česku chybí hlavně IT specialisté.

České firmy potvrzují výsledky světového průzkumu společnosti PwC v otázce náboru nových zaměstnanců. Těch, které chtějí letos navyšovat stav pracovníků, je více než polovina (55 %). Loni mělo tyto plány pouze 44 procent oslovených podniků. Pozitivně lze hodnotit i klesající podíl těch společností, které naopak hodlají propouštět. Letos to plánuje 18 procent českých firem, což představuje oproti loňskému roku, kdy mělo tyto plány celých 28 procent oslovených, výrazný posun.

O průzkumu náboru

Průzkum poradenské společnosti PwC proběh mezi více 1300 generálními řediteli společností z téměř 80 zemí světa.

Ve světovém měřítku hodlají nabírat lidi zejména společnosti, které se zabývají správou aktiv (asset management) a zdravotnické  či farmaceutické podniky.

Největší změnu ve prospěch náboru zaznamenalo letos odvětví těžby. Zatímco loni o zvýšení počtu zaměstnanců uvažovala pouze čtvrtina těžebních firem, letos hodlá navýšit počet zaměstnanců více než polovina (52 %) z nich.

Opačné situaci čelí odvětví výroby energií a telekomunikací. Ačkoli ještě v loňském roce téměř tři pětiny výrobců energií (57 %) chtěli zvýšit počet zaměstnanců, letos to zvažuje přibližně třetina (36 %).  Ani sektor telekomunikací nebyl ušetřen náborového pesimismu. Loni mělo v plánu zvýšit počet zaměstnanců 52 procent telekomunikačních firem, letos už je to pouze 40 procent. Nejhůře si vede sektor lesnictví a papírenství, kde hodlá letos přijmout nové zaměstnance pouze čtvrtina (27 %) firem.

Zásadní problém, na který budou i letos šéfové firem narážet, je nedostatečná kvalifikace uchazečů. „Najít správné lidi bude letos jedním z nejtěžších úkolů vedoucích. Většina z nich zároveň přiznala, že hledá zaměstnance se širší škálou dovedností než v minulosti. Zároveň si uvědomují potřebu přistupovat k zaměstnancům individuálně. Téměř dvě třetiny firem proto mají již nyní strategii diversity a začleňování a 85 procent uvedlo, že jim to zlepšilo i jejich výsledovku,“ říká Daniel Soukup, odborník na řízení lidských zdrojů PwC ČR.

Společnosti hledají zaměstnance s požadovanými schopnostmi a znalostmi mnoha různými způsoby: 78 procent generálních ředitelů v průzkumu uvedlo, že vždy využívají při náboru více kanálů včetně on-line platforem a sociálních sítí. Celkem 71 procent firem aktivně hledá ty nejlepší talenty na mnoha rozdílných geografických trzích, průmyslových odvětvích a demografických skupinách.

Trh práce se globalizuje

Trh práce se skutečně globalizuje. V roce 2020 bude více než polovina absolventů vstupujících na trh práce z rozvíjejících se ekonomik. Firmy již nyní loví nejlepší odborníky i absolventy po celém světě, včetně České republiky. Proto se výrazně neliší poptávka českých firem od globálních dat. Ne náhodou tak například největší mzdový růst očekáváme letos v Česku u firem z finančního sektoru, farmacie a vybraných průmyslových odvětví,“ dodává Daniel Soukup.

Stejně jako se Češi stále častěji snaží uplatnit na globalizovaném mezinárodním trhu práce, pozorujeme i zvýšený zájem cizinců o práci v Česku. Občané Evropské unie mají vstup na český trh práce poměrně snadný, roste však také zájem českých zaměstnavatelů zejména o IT specialisty, techniky a strojní inženýry z mimoevropských zemí. Potvrzuje ho i rostoucí poptávka po službách souvisejících s vyřizováním pracovních a pobytových povolení, kterou v poslední době vnímá poradenská společnosti PwC Česká republika.

Rostoucí zájem o IT

„Pozorujeme rostoucí zájem firem působících na českém trhu o IT specialisty či manažery, ale i odborníky, kteří mají obchodní zkušenosti například na ruském trhu či v Asii a pomohou tam českým firmám se prosadit. V poslední době nejčastěji vyřizujeme zaměstnanecké karty odborníkům z Indie, Ruska, Číny nebo z USA. U našich klientů registrujeme nezřídka zájem i o pracovníky ze zemí Balkánského poloostrova či z Blízkého východu,“ dodává Jana Zelová, manažerka PwC ČR, která radí firmám s vyřizováním víz a pracovních povolení.

Zdroj: probyznysinfo

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články