DomůKariéra | CareerV jaké zemi se pracuje nejlépe? Evropa nebo USA?

V jaké zemi se pracuje nejlépe? Evropa nebo USA?

Proč USA nemůže Evropě konkurovat?

Tento obsah je určen pouze pro předplatitele

Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

„Tady žít nebudu“

Tuto větu nyní slyším poměrně často, ve stále se polarizující společnosti, začínají vznikat různé názory, že snad v USA je lépe nebo snad jít pracovat do jiné země? Možná únik, možná jen plácnutí do vody. Ano, naše životy jsou možná z různých pohledů náročnější, ale napadlo mě hned takové porovnání. Opravdu si polepšíte, když bude pracovat jinde ve světě? Jak to tak v porovnání vypadá, pro každou etapu života si raději zvolte jinou část Evropy. V porovnání s ostatními se zde máme stále skvěle, co myslíte?

USA = nulové benefity

V USA jsou dávky, jako je nezaměstnanost, mateřská/otcovská dovolená a placené volno, součástí celkového kompenzačního koláče vyjednaného mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, tedy vše dle konkrétního zaměstnavatele. Ve většině případů odpovědnost za poskytování těchto nezbytných sociálních výhod pracovníkům připadá spíše americkým zaměstnavatelům než samotné vládě. To je v rozporu se sociální politikou v celé Evropě, život v Evropě tedy obecně přináší mnohem velkorysejší výhody, než jaké jsou typické v USA.

79 % zaměstnanců v USA uvádí, že by místo zvýšení platu upřednostňovali nové nebo dodatečné výhody, a více než polovina 57 % lidí uvedla výhody jako zdravotní pojištění, placená dovolená, placené pracovní dny a důchodový plán – z nichž některé jsou přímo nařízeny v evropských zemích – patří mezi jejich hlavní důvody ke zvážení pracovní nabídky.

Mateřská „dovolená“ – Když rodinu tak ve Velké Británii

Mateřská dovolená ve všech E.U. zemí musí činit minimálně 14 týdnů, ale čas a výplaty nabízené v každé zemi se různě liší. Spojené království nabízí nejdelší dobu 52 týdnů, z nichž 39 je vypláceno na 90 % dle předchozího výdělku za prvních šest týdnů a zbytek až 140 liber týdně. Po Velké Británii následuje po 42 týdnech Irsko, z nichž 26 je vypláceno paušálně ve výši 188 EUR za týden. Německo, Španělsko, Nizozemsko, Francie, Rakousko a Dánsko nabízejí zákonné 14týdenní.

Další článek:  Velký bratr vás vidí...

Rodičovská dovolená – Děti mít raději ve Francii a Německu?

V EU se obecná rodičovská dovolená liší od mateřské a otcovské dovolené, kterou pobírají novopečení rodiče, a je regulována. E.U. právní předpisy stanoví, že rodiče mají právo čerpat pracovní volno, aby se mohli starat o děti do 8 let po dobu minimálně čtyř měsíců – 16 týdnů. Doba, po kterou mohou pracovníci čerpat rodičovskou dovolenou, a odměna nabízená během této doby se liší podle země.

Každá země stanoví výplatu během rodičovské dovolené. Francie a Německo nabízejí zdaleka nejvíce volna, celé tři roky, i když ne všechno je placené. Většina zemí nabízí méně času než Francie a Německo, ale se všemi placenými dny. V tomto ohledu jsou nejštědřejší Dánsko, Norsko a Švédsko.

V Irsku, Španělsku – celý rok a Velké Británii je veškerá dovolená neplacená a Švýcarsko, není členem EU a nenabízí žádnou dovolenou. Ve srovnání s těmito evropskými zeměmi je regulace rodičovské dovolené v USA předposlední.

Dovolená – Nejvíce si odpočinou ve Švédsku

V USA neexistuje zákonný nárok na dovolenou za rok. Počet nabízených dnů zbývá jako součást kompenzačního balíčku vyjednaného mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Podle zprávy Centra pro ekonomický a politický výzkum je průměrný počet dnů placené dovolené pro pracovníky z USA 10 dní. Ve Spojených státech vám 99 % pracovních míst umožňuje 1 týden po 1 roce práce, toto volno vám narůstá každý měsíc, kdy pro svou společnost pracujete. V druhém roce se můžete dostat na 2 týdny dovolené. Určitě se vše liší dle státu a zaměstnavatelů.

Zatímco v EU je nárok na placenou dovolenou stanoven na minimálně čtyři týdny 20 dní ročně, bez svátků; řada zemí je však štědřejší. Švédsko, Francie a Dánsko nabízejí nejvíce, na pět týdnů 25 dní za standardní práci od pondělí do pátku.

Další článek:  Váš potenciál!

Placené svátky – Ve Španělsku nejvíce

Počet placených státních svátků je nejvyšší ve Španělsku 14, Rakousku 13 a Itálii 12 a nejnižší ve Švýcarsku 4. V USA zpráva Centra pro ekonomický a politický výzkum zjistila, že průměrný počet placených státních svátků, na které mají pracovníci nárok, je 6.

Nemocenská – V USA raději nemarodit

Nemocenská nemá oporu v zákoně a na placenou nemocenskou a celkový počet nabízených dnů je opět součástí kompenzačního balíčku dojednaného mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

Nemocenská dovolená a mzda jsou nejštědřejší v Nizozemsku, kde pracovníci mohou být nepřítomni až 104 týdnů, přičemž pobírají 70 % platu. Nejméně velkorysí jsou ve Velké Británii 28 týdnů, platí se paušálně kolem 88 GBP týdně.

Dávky v nezaměstnanosti – Být nezaměstnaným nejlépe v Dánsku

Stejně jako většina oblastí sociální politiky se systémy dávek v nezaměstnanosti v jednotlivých zemích značně liší, a proto je obtížné srovnávat všechny země. Vyplacená částka a zahrnuté časové období mohou záviset na faktorech, například na tom, jak dlouho někdo pracuje, zda má závislé osoby, a dokonce i na věku.

USA nabízejí mezi 40 % a 50 % výdělku po dobu až 26 týdnů, ale v závislosti na individuálním státě. Prvních 90 dní v rámci zkušební doby, ale nemáte nárok na nic. Dávky v nezaměstnanosti jsou největší v Dánsku 90 % předchozích výdělků, až 104 týdnů a Belgii 65 % jejich předchozích výdělků za prvních 13 týdnů. Nejméně velkorysí jsou pak ve Velké Británii, Irsku a USA

Minimální mzda – Česko až na 6 místě

Minimální mzda v České republice zůstává navzdory výraznému růstu v posledních letech mezi nejnižšími v Evropské unii dle dat Eurostatu. V přepočtu na eura je Česko na šestém místě od konce. Lépe jsou na tom v Polsku, Slovensku, Litvě a o dost před námi je Slovinsko. V porovnání naší minimální mzdy s celkovou úrovní výdělků skončilo Česko na pátém místě. Nejvyšší částku mají garantovanou v Lucembursku – 2202 eur za měsíc.

Minimální mzda se v USA neměnila od roku 2009, kdy byla stanovena na 7,25 USD na hodinu. Některé státy tamní unie minimální mzdu již zvýšily na výše uvedených 15 USD. M

Další článek:  7 základních druhů interview. Znáte je?

Pauza na oběd? – V USA jen pro některé

V dnešních firmách i 60 minut. Pokud ale pracujete ve Spojených státech, musíte stále pracovat 8 hodin denně, ale zaměstnavatel vám nezaplatí přestávku na oběd nebo večeři ve směnném provozu. Musíte zastavit hodiny, můžete se naobědvat a poté se vraťte do práce a spusťte hodiny znovu. To znamená, že můžete pracovat 45 hodin týdně, ale dostanete zaplaceno pouze 40 hodin.

Zdravotní péče – V USA raději neonemocnět

V USA moc nevěří na vládou financovanou zdravotní péči, takže jejich jedinou možností jsou soukromé kliniky, které jsou obvykle dost drahé. Ale pokud pracujete, měli byste mít zdravotní výhody, že? To bohužel není často pravda. Zaměstnavatelé v USA nejsou povinni vám poskytnout zdravotní pojištění, ačkoli mnoho společností to svým zaměstnancům nabízí.

Existuje mnoho menších společností nebo podniků, které to neudělají, a v takovém případě si raději nechejte všechny peníze na den, když onemocníte, protože návštěvy soukromých lékařů nebo pobyty v nemocnici nejsou levné. Zdravotní péče u nás a v EU je zcela jinde, co myslíte?

Doprava do zaměstnání – raději v Evropě

V EU se obecně jezdí méně, protože systémy veřejné dopravy jsou mnohem lepší, než je tomu v USA. V Evropě máte možnost dojíždět obvykle čistými a dobře provozovanými autobusy, tramvajemi, vlaky atd., Kde můžete i zrelaxovat. V USA je to často na vás.

V roce 2019 se průměrná jednosměrná dojížďka ve Spojených státech zvýšila na nové maximum 27,6 minuty. Sice mnoho z nás dojíždí i delší vzdálenosti, ale toto číslo je nad průměrem v EU. Když to vezmeme do extrému. V New Yorku, kde každoročně jezdí veřejnou dopravou více Američanů než v kterémkoli jiném státě, a systémy patří mezi to nejlepší, co Amerika může nabídnout, byla průměrná doba dojíždění stále více než 53 minut v každém směru.

Pozn: Data jsou sbíraná od roku 2016 do roku 2019. Čísla se vzhledem k pandemii a trhu práce mohou změnit k datu publikace článku.

Zdroje:

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Bez zaměstnávání starších trh práce neporazíte!

Současné náborové prostředí není tak vstřícné vůči věku, jak by mohlo být, i když se doba kvůli nedostatku kandidátů může výrazně změnit. Více než...

Proč vás vaši zaměstnanci opouštějí?

Jaké jsou hlavní důvody odchodu ze zaměstnání? A co láká kandidáty do nové práce? Nejnovější průzkum společnosti PayScale se do této problematiky ponořil, aby...

„Máte duševní hygienu a mohl bych ji vidět?“

Duševní hygienu vnímám jako sofistikovanější obsah metod, zásad a principů, které podporují naše duševní zdraví a pomáhají ho udržet v nějaké rovnováze, jenže takhle...

Skleněný strop – reálná bariéra dnešních manažerek

Navzdory výrazné podpoře diverzity ve firmách a legislativě pro rovné příležitosti žen a mužů je třeba konstatovat, že ženy stále zůstávají v rozhodovacích pozicích...

Metodika výstupního pohovoru. Průvodce exit interview

Výstupní pohovory se zaměstnanci jsou těžké a náročné. Ještě těžší je však najít vhodný způsob a vhodné otázky pro výstupní pohovor – exit interview....

Jak na adaptační proces? Komplexní plán zaškolení nového zaměstnance

Při nástupu nových zaměstnanců do vašeho podniku nebo organizace je důležité mít vypracovaný komplexní plán jejich nástupu a upozorňuji komplexní. Adaptační plán = co +...

Udržení zaměstnanců není pouze problém HR

Není žádným tajemstvím, že udržení zaměstnanců je pro dnešní vedoucí pracovníky v oblasti lidských zdrojů prvořadým tématem. Stále se nacházíme uprostřed velkých změn, která...

Božský komplex podnikatele. Vypněte si GOD MODE!

Nejdříve si vysvětlíme pojem God mode. God mode je obecný výraz pro cheatovací kód ve videohrách, který činí hráče nepřemožitelným. Bohužel se někdy potkáme...

Stojíte, stagnujete, přešlapujete? Zkuste zpětnou vazbu

Pro majitele nebo manažery na jakékoliv úrovni je nejlepším způsobem jak se rozvíjet, vést a pak získat zpětnou vazbu. Znamená to jednat a komunikovat...

Jaký mají hormony vliv na úspěch na trhu práce?

Proč článek o hormonech a nezaměstnaných? Protože některé rozdíly v chování při hledání zaměstnání jsou způsobeny biologickými procesy, které jsou mimo kontrolu uchazeče o...

Jaké měkké dovednosti hledají personalisté?

Když se ucházíte o zaměstnání, můžete svůj životopis optimalizovat mnoha způsoby. Můžete se podívat do nabídky a zjistit, kde jsou priority zaměstnavatele. Pokud jde...

Jak budovat silnou rodinnou firmu?

V roce 1972 učinily děti zakladatele společnosti Porsche Ferdinanda Porscheho odvážný krok. (Až do roku 1935 byl Ferdinand Porsche československým občanem, byť v Československu prakticky...

Co hledáte:

Nejnovější články

Chyťte rok 2023 za pačesy!

V první polovině roku 2022 se inflace rozběhla na...

Dobrý šéf je především dobrý kouč!

Dobří lídři jsou obvykle také dobrými kouči. Vedoucí pracovníci...

Bez zaměstnávání starších trh práce neporazíte!

Současné náborové prostředí není tak vstřícné vůči věku, jak...

Dokonalá bouře trhu práce

Dokonalá bouře, film s tímto názvem mě tehdy uchvátil....

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

5 Tips to Step up Gen Z Employee Engagement

There’s a massive number of millennials starting their careers...

Nemůžete nemít značku zaměstnavatele

Moc se mi líbil článek, jehož autorem je Dave...

Drazí voliči. Dejte si pozor na propagandu!

Hlavním důvodem je mé ohrazení vůči politické a mediální...

Stres devastuje firmy. Duševní hygiena na vzestupu

Nadace pro duševní zdraví v partnerství, která se v Anglii zabývá...

Roboti nás nahradí. Trh práce je v ohrožení!

Roboti postupně proniknou do všech míst lidské společnosti a...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...
V jaké zemi se pracuje nejlépe? Evropa nebo USA?„Tady žít nebudu“ Tuto větu nyní slyším poměrně často, ve stále se polarizující společnosti, začínají vznikat různé názory, že snad v USA je lépe nebo snad jít pracovat do jiné země? Možná únik, možná jen plácnutí do vody. Ano, naše životy jsou možná z různých pohledů náročnější,...