Pátek, 24 června, 2022

V jaké zemi se pracuje nejlépe? Evropa nebo USA?

Tento obsah je určen pouze pro registrované

Pro odemknutí tohoto obsahu se prosím zaregistrujte a následně vyberte svůj plánu odběru. Pro získání přístupu se zaregistrujte vpravo nahoře.
Vaše e-mailová adresa je 100% chráněna před spamem!

„Tady žít nebudu“

Tuto větu nyní slyším poměrně často, ve stále se polarizující společnosti, začínají vznikat různé názory, že snad v USA je lépe nebo snad jít pracovat do jiné země? Možná únik, možná jen plácnutí do vody. Ano, naše životy jsou možná z různých pohledů náročnější, ale napadlo mě hned takové porovnání. Opravdu si polepšíte, když bude pracovat jinde ve světě? Jak to tak v porovnání vypadá, pro každou etapu života si raději zvolte jinou část Evropy. V porovnání s ostatními se zde máme stále skvěle, co myslíte?

USA = nulové benefity

V USA jsou dávky, jako je nezaměstnanost, mateřská/otcovská dovolená a placené volno, součástí celkového kompenzačního koláče vyjednaného mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, tedy vše dle konkrétního zaměstnavatele. Ve většině případů odpovědnost za poskytování těchto nezbytných sociálních výhod pracovníkům připadá spíše americkým zaměstnavatelům než samotné vládě. To je v rozporu se sociální politikou v celé Evropě, život v Evropě tedy obecně přináší mnohem velkorysejší výhody, než jaké jsou typické v USA.

79 % zaměstnanců v USA uvádí, že by místo zvýšení platu upřednostňovali nové nebo dodatečné výhody, a více než polovina 57 % lidí uvedla výhody jako zdravotní pojištění, placená dovolená, placené pracovní dny a důchodový plán – z nichž některé jsou přímo nařízeny v evropských zemích – patří mezi jejich hlavní důvody ke zvážení pracovní nabídky.

Další článek:  Naši osobní značku tvoříme každý den!

Mateřská „dovolená“ – Když rodinu tak ve Velké Británii

Mateřská dovolená ve všech E.U. zemí musí činit minimálně 14 týdnů, ale čas a výplaty nabízené v každé zemi se různě liší. Spojené království nabízí nejdelší dobu 52 týdnů, z nichž 39 je vypláceno na 90 % dle předchozího výdělku za prvních šest týdnů a zbytek až 140 liber týdně. Po Velké Británii následuje po 42 týdnech Irsko, z nichž 26 je vypláceno paušálně ve výši 188 EUR za týden. Německo, Španělsko, Nizozemsko, Francie, Rakousko a Dánsko nabízejí zákonné 14týdenní.

Rodičovská dovolená – Děti mít raději ve Francii a Německu?

V EU se obecná rodičovská dovolená liší od mateřské a otcovské dovolené, kterou pobírají novopečení rodiče, a je regulována. E.U. právní předpisy stanoví, že rodiče mají právo čerpat pracovní volno, aby se mohli starat o děti do 8 let po dobu minimálně čtyř měsíců – 16 týdnů. Doba, po kterou mohou pracovníci čerpat rodičovskou dovolenou, a odměna nabízená během této doby se liší podle země.

Každá země stanoví výplatu během rodičovské dovolené. Francie a Německo nabízejí zdaleka nejvíce volna, celé tři roky, i když ne všechno je placené. Většina zemí nabízí méně času než Francie a Německo, ale se všemi placenými dny. V tomto ohledu jsou nejštědřejší Dánsko, Norsko a Švédsko.

V Irsku, Španělsku – celý rok a Velké Británii je veškerá dovolená neplacená a Švýcarsko, není členem EU a nenabízí žádnou dovolenou. Ve srovnání s těmito evropskými zeměmi je regulace rodičovské dovolené v USA předposlední.

Dovolená – Nejvíce si odpočinou ve Švédsku

V USA neexistuje zákonný nárok na dovolenou za rok. Počet nabízených dnů zbývá jako součást kompenzačního balíčku vyjednaného mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Podle zprávy Centra pro ekonomický a politický výzkum je průměrný počet dnů placené dovolené pro pracovníky z USA 10 dní. Ve Spojených státech vám 99 % pracovních míst umožňuje 1 týden po 1 roce práce, toto volno vám narůstá každý měsíc, kdy pro svou společnost pracujete. V druhém roce se můžete dostat na 2 týdny dovolené. Určitě se vše liší dle státu a zaměstnavatelů.

Další článek:  10 věcí, které jsem měl o své kariéře a podnikání vědět už dávno!

Zatímco v EU je nárok na placenou dovolenou stanoven na minimálně čtyři týdny 20 dní ročně, bez svátků; řada zemí je však štědřejší. Švédsko, Francie a Dánsko nabízejí nejvíce, na pět týdnů 25 dní za standardní práci od pondělí do pátku.

Placené svátky – Ve Španělsku nejvíce

Počet placených státních svátků je nejvyšší ve Španělsku 14, Rakousku 13 a Itálii 12 a nejnižší ve Švýcarsku 4. V USA zpráva Centra pro ekonomický a politický výzkum zjistila, že průměrný počet placených státních svátků, na které mají pracovníci nárok, je 6.

Nemocenská – V USA raději nemarodit

Nemocenská nemá oporu v zákoně a na placenou nemocenskou a celkový počet nabízených dnů je opět součástí kompenzačního balíčku dojednaného mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

Nemocenská dovolená a mzda jsou nejštědřejší v Nizozemsku, kde pracovníci mohou být nepřítomni až 104 týdnů, přičemž pobírají 70 % platu. Nejméně velkorysí jsou ve Velké Británii 28 týdnů, platí se paušálně kolem 88 GBP týdně.

Dávky v nezaměstnanosti – Být nezaměstnaným nejlépe v Dánsku

Stejně jako většina oblastí sociální politiky se systémy dávek v nezaměstnanosti v jednotlivých zemích značně liší, a proto je obtížné srovnávat všechny země. Vyplacená částka a zahrnuté časové období mohou záviset na faktorech, například na tom, jak dlouho někdo pracuje, zda má závislé osoby, a dokonce i na věku.

USA nabízejí mezi 40 % a 50 % výdělku po dobu až 26 týdnů, ale v závislosti na individuálním státě. Prvních 90 dní v rámci zkušební doby, ale nemáte nárok na nic. Dávky v nezaměstnanosti jsou největší v Dánsku 90 % předchozích výdělků, až 104 týdnů a Belgii 65 % jejich předchozích výdělků za prvních 13 týdnů. Nejméně velkorysí jsou pak ve Velké Británii, Irsku a USA

Minimální mzda – Česko až na 6 místě

Minimální mzda v České republice zůstává navzdory výraznému růstu v posledních letech mezi nejnižšími v Evropské unii dle dat Eurostatu. V přepočtu na eura je Česko na šestém místě od konce. Lépe jsou na tom v Polsku, Slovensku, Litvě a o dost před námi je Slovinsko. V porovnání naší minimální mzdy s celkovou úrovní výdělků skončilo Česko na pátém místě. Nejvyšší částku mají garantovanou v Lucembursku – 2202 eur za měsíc.

Minimální mzda se v USA neměnila od roku 2009, kdy byla stanovena na 7,25 USD na hodinu. Některé státy tamní unie minimální mzdu již zvýšily na výše uvedených 15 USD. M

Další článek:  Jaký je aktuální trend v náboru zaměstnanců?

Pauza na oběd? – V USA jen pro některé

V dnešních firmách i 60 minut. Pokud ale pracujete ve Spojených státech, musíte stále pracovat 8 hodin denně, ale zaměstnavatel vám nezaplatí přestávku na oběd nebo večeři ve směnném provozu. Musíte zastavit hodiny, můžete se naobědvat a poté se vraťte do práce a spusťte hodiny znovu. To znamená, že můžete pracovat 45 hodin týdně, ale dostanete zaplaceno pouze 40 hodin.

Zdravotní péče – V USA raději neonemocnět

V USA moc nevěří na vládou financovanou zdravotní péči, takže jejich jedinou možností jsou soukromé kliniky, které jsou obvykle dost drahé. Ale pokud pracujete, měli byste mít zdravotní výhody, že? To bohužel není často pravda. Zaměstnavatelé v USA nejsou povinni vám poskytnout zdravotní pojištění, ačkoli mnoho společností to svým zaměstnancům nabízí.

Existuje mnoho menších společností nebo podniků, které to neudělají, a v takovém případě si raději nechejte všechny peníze na den, když onemocníte, protože návštěvy soukromých lékařů nebo pobyty v nemocnici nejsou levné. Zdravotní péče u nás a v EU je zcela jinde, co myslíte?

Doprava do zaměstnání – raději v Evropě

V EU se obecně jezdí méně, protože systémy veřejné dopravy jsou mnohem lepší, než je tomu v USA. V Evropě máte možnost dojíždět obvykle čistými a dobře provozovanými autobusy, tramvajemi, vlaky atd., Kde můžete i zrelaxovat. V USA je to často na vás.

V roce 2019 se průměrná jednosměrná dojížďka ve Spojených státech zvýšila na nové maximum 27,6 minuty. Sice mnoho z nás dojíždí i delší vzdálenosti, ale toto číslo je nad průměrem v EU. Když to vezmeme do extrému. V New Yorku, kde každoročně jezdí veřejnou dopravou více Američanů než v kterémkoli jiném státě, a systémy patří mezi to nejlepší, co Amerika může nabídnout, byla průměrná doba dojíždění stále více než 53 minut v každém směru.

Pozn: Data jsou sbíraná od roku 2016 do roku 2019. Čísla se vzhledem k pandemii a trhu práce mohou změnit k datu publikace článku.

Zdroje:

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou lidé posuzováni pouze na základě svého těla a vzhledu. Termín by se dal přeložit jako...

Došla vám motivace? Teď nemůžete odejít…

Musím vám ukázat další objev na poli tvorby seriálů a tím je Severance. Kde Mark šéfuje týmu zaměstnanců, kterým byla chirurgicky oddělena pracovní a...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé péče, přesto obsahuje shodná data s jinými studiemi, které se zabývají tématem udržení, angažovanosti a retencí...

Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?

Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích, musíme zlepšit své vlastní kompetence pro jejich posuzování a výběr, zejména pokud se jedná o...

Hledáte práci? Bez tekoucí vody, internetu, mobilu a v zimě?

Aby můj blog nebyl stále tak vážný, musím to tu trochu provětrat něčím odlehčeným. Pokud hledáte novou práci, nejvzdálenější pošta na světě každoročně přijímá...

Kompetenční model. Model, na kterém stojí úspěšná firma!

Stručně řečeno, kompetenční model je rámec, který personalisté a organizace používají k sestavení seznamu a plánování kompetencí, které zaměstnanci potřebují k tomu, aby uspěli...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele na jakýkoli podnět, obvykle stížnost, problém nebo nehodu, ale také se může jednat o porušení...

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci...

Produktivita práce z domu? Roste nebo klesá?

Průzkum společnosti WFH research měřil výskyt práce z domova v průběhu pandemie a zaměřil se na to, jak by trvalejší přechod na práci na...

Nejnovější články

Současná toxická politická kultura

Když jsem poprvé zaregistroval to, jakým způsobem se některá...

Stav globálního pracoviště 2022

V rámci zprávy o stavu globálního pracoviště nám společnost...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou...

Top články týdne

Nové manažerské role v post-pandemickém světě práce

Efektivní manažerské vedení v tomto novém světě vyžaduje nové...

Body shaming v práci. Šikana kvůli vzhledu

Body shaming – pojem, který znamená to, že jsou...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele...

Došla vám motivace? Teď nemůžete odejít…

Musím vám ukázat další objev na poli tvorby seriálů...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...
V jaké zemi se pracuje nejlépe? Evropa nebo USA?„Tady žít nebudu“ Tuto větu nyní slyším poměrně často, ve stále se polarizující společnosti, začínají vznikat různé názory, že snad v USA je lépe nebo snad jít pracovat do jiné země? Možná únik, možná jen plácnutí do vody. Ano, naše životy jsou možná z různých pohledů náročnější,...