Kniha - Firma jsou lidé, lidé jsou síla!

Pronikněte do složitého světa lidských zdrojů. > Objednávejte zde

Kariéra | CareerV Japonsku řeší téma osamělosti a zřizují pozici „Ministra osamělosti“ a u nás?

V Japonsku řeší téma osamělosti a zřizují pozici „Ministra osamělosti“ a u nás?

Sdílejte

Kvůli nedávnému nárůstu počtu sebevražd jmenoval japonský premiér do svého kabinetu Ministra osamělosti, který se touto otázkou bude intenzivně zabývat. Předseda vlády Yoshihide Suga vytvořil roli na začátku února tohoto roku. Tuto roli dostal Tetsushi Sakamoto, který je již ministrem odpovědným za řešení klesající porodnosti Japonska a podporu regionální revitalizace.

Koronavirus a deprese

Podle pořadu na BBC rostoucí počet lidí v japonské populaci, zejména ženy, zápasí s depresí od doby, kdy národ zasáhla pandemie koronaviru. V loňském říjnu zaznamenala země 880 obětí sebevražd, což je nárůst o 70 % oproti předchozímu roku.

„U nás nemáme ani statistiky toho, co prožívá naše populace z důvodu neustálého zavírání všeho kolem nás. Řešíme tendry a zákony a společnost se mezitím sama vypořádává se vším, co tato doba přináší, včetně promořování.“

Singl život a osamělost

Japonská expertka na sebevraždy Michiko Ueda pro BBC řekla, že vysoký počet sebevražd může být způsoben rostoucím počtem svobodných žen, které nemají stabilní zaměstnání a velice se obávají budoucnosti. Mnoho žen už není vdaných a musí podporovat svůj vlastní život a bohužel nemají trvalé zaměstnání. Takže když se něco stane, jako je aktuální pandemie, samozřejmě jsou zasaženi touto situací velmi tvrdě.

„Ano nemůžeme porovnávat velikosti těchto zemí, ale stále považuji náš stát za poměrně sociální, oproti tvrdé japonské konkurenci na trhu práce a velikosti jeho populace.“

Je zde ale také celá řada dalších skupin, kterých se téma osamocení týká také, viz. další studie: Loneliness in Older Persons: A predictor of functional decline and death

Problém osamělosti generací

Japonští mileniálové se obracejí na své pracovní prostředí jako na určitý zdroj socializace. Protože většina mužů i žen žijí sami, domov je obvykle jen místem k přespání. Pandemie koronaviru přivedla domů mnoho singlů k realitě toho, že ve svých čtvrtích nikoho neznají nebo nemají místní bary, kde by mohli navázat nějaký kontakt. Po více než deseti letech pokroku ve snižování počtu sebevražd došlo v Japonsku v roce 2020 k prvnímu vzestupu.

„Vím, že jsme si jako národ historicky prošli již ledasčím, ale také vím, že se vývojově naše společnost posunula dopředu, minimálně technologicky, ovšem lidsky, morálně a eticky to na žádný významný postup směrem vpřed nevypadá!“

Další zdroje

  • Studentský výzkum: Osamělost nemusí být znát. A sociální sítě ji neumenšují
  • Absence sociálního kontaktu zvyšuje riziko úmrtnosti o polovinu – podle výzkumníků jde o rizikový faktor silnější než alkohol nebo obezita

Photo by Thomas de LUZE on Unsplash

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články