Sobota, 2 července, 2022

Varování: Tyhle lidi raději nezaměstnávejte

Harvardský ekonom David Deming studoval úkoly a činnosti na pracovištích od roku 1980 až do dnešního dne a zjistil, že ty úkoly, které vyžadovaly sociální dovednosti vzrostly o 24 %, zatímco úkoly vyžadující technické know-how zaznamenaly jen malý růst. Deming také zjistil, že nejvíce se zvyšují platy v případě těch pracovních míst, které kladou mimořádný důraz na sociální dovednosti a kompetence. Více naleznete v jeho studii zde.

Sociální dovednosti jsou záležitostí emoční inteligence EQ a výzkum společnosti TalentSmart s více než miliony lidí ukázal, že emoční inteligence je zodpovědná za 58 % výkonu naší práce. Ti, kteří postrádají emoční inteligenci, jsou bohužel ve významné nevýhodě. Existují určité typy zaměstnanců, jejichž nedostatek emoční inteligence poškozuje jejich kariéru více než ostatním. Existují také zaměstnanci, kteří vyloženě škodí každé společnosti a pokud je brzy neidentifkujete, pravděpodobně budou mít brzy za následek nějaký problém.

Zbabělec

- Reklama -Institut rodinných firem

Strach je nesmírně silný motivátor. To je důvod, proč kandidáti na premiéra České republiky říkají lidem, že jejich soupeř „Rozkrade republiku“ a reklama varuje, že „Všichni to dělají špatně a já jsem spasitel“. Na pracovišti lidé stále překonávají své obavy. Odvážní kolegové rychle obviňují ostatní a zakrývají své chyby a nedokáží se postavit tomu, co je správné.

Další článek:  Chcete mít personální agenturu?

Negativista

Kdykoli vejde negativista do místnosti, začne tma a zima a lidé si začínají vzpomínat na své nejhorší vzpomínky a vše dostává pochmurnou náladu. Negativisté vejdou do místnosti a okamžitě z ní vytáhnout veškerý život. Negativisté vysávají život ven z místnosti tím, že ukládají negativitu a pesimismus všem, s nimiž se setkávají. Jejich názory jsou vždy bezobsažné anebo popisují hrozbu a překážky a mohou vyvolat strach a znepokojení i v těch nejnebezpečnějších situacích.

Arogant

Arogantní lidé vidí vše, co děláte, jako osobní výzvu vás potrestat. Arogance je falešná důvěra a vždy maskuje velké neshody a neznalosti. Studie na univerzitě v Akronu zjistila, že arogance souvisí s celou řadou problémů na pracovišti. Arogantní lidé mají tendenci být méně výkonní a více nepříjemní a mají větší kognitivní problémy než průměrní lidé.

Mluvčí

Skupinový mluvčí se vybírá cestu nejmenšího odporu a je šiřitelem mantry: „Takhle jsme to vždycky dělali“. Nejen, že si připíše přínos skupiny pro sebe, ale také komplikuje změny a novinky a vždy mluví za všechny. Změna nebo novinka je pro něj něco neakceptovatelného.

Další článek:  Infografika: Tajná formule pro úspěšný nábor zaměstnanců

Kam vítr tam plášť

U těchto pracovníků se stále a krátkodobě mění jejich názor. Zbytečně investují čas do diskuzí a jsou velice labilní ve svém chování a úsudku. Mají pocit, že se stále mění okolnosti, kterým je třeba se přizpůsobovat a vše posuzují podle subjektivních kritérií a obvykle ani nejdou do hloubky problému.

Příliš temperamentu

Někteří lidé nemají absolutně žádnou kontrolu nad svými emocemi. Temperamentní lidé mají špatné výsledky, protože jejich emoce ovlivňují jejich úsudek a jejich nedostatek sebeovládání ničí jejich vztahy. Vždy buďte opatrní, pokud jde o temperamentní pracovníky.

Oběť

Oběti je někdy těžké identifikovat, protože si ne vždy uvědomují svou roli. Oběti aktivně odvádějí veškerou osobní zodpovědnost tím, že vždy narazí na nepřekonatelnou překážku. Nevidí a nevnímají těžké časy jako příležitosti k učení a růstu.

Neumí říct ne

Nemůžu si pomoct, ale nelituji tyhle typy. Jsou to ti, kteří se po noci strávené v práci ocitnou v roli hlídače dětí svého šéfa nebo mají úkol o svátku, který navíc byl v odpovědnosti někoho jiného. Je v pořádku naučit se říkat ne. Získají mnohem více respektu, pokud se postaví za sebe, když je ten správný čas.

Další článek:  Roboti nás nahradí. Trh práce je v ohrožení!

Pan a paní Omluva

Lidé, kteří nemají jistotu, se vždy ospravedlňují za své nápady a činy. Obávají se neúspěchu a věří, že jejich ospravedlnění bude fungovat jako bezpečnostní síť. Místo toho zbytečné omluvy zlevňují jejich nápady a snižují pravděpodobnost, že se uspějí. Je důležité, aby váš tón hlasu a držení těla odrážel důležitost vašich nápadů.

Nic není definitivní, a i když tito zaměstnanci nejsou v top desítce potenciálních uchazečů, mají prostor pro zlepšení, protože mohou být ovlivněni prostřednictvím rozvoje jejich emoční inteligence. Stačí jen trochu sebevědomí a silná touha něco změnit.

Spojme se na sociálních sítích a nic vám již neuteče nebo odebírejte můj newsletter na téma personalistiky, HR marketingu a HR poradenství.

LinkedIn | Twitter | Facebook | Odebírejte Newsletter

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci...

Od náborového marketingu po marketingovou značku zaměstnavatele

Náborem se zabývám od získání mé licence od MPSV v roce 2010. Za tu dobu se tato oblast poměrně významně posunula. Začínalo se s požadavkem na...

Předsudky u pohovoru. Největší přešlap personalistů?

Sám jsem se s tímto setkal na několika prvních pracovních pohovorech, když jsem vstupoval na trh práce, následně jsem absolvoval už jako náborář různá...

Nevytěžená příležitost EXIT interview  

Možná uslyším odezvu, raději se s ní/ním již nebavit a ať je klid, ale s tím já nemohu souhlasit. Exit interview – výstupní pohovor...

Toužíte po práci v náboru zaměstnanců? Nábor zaměstnanců není pro každého!

Dnešní organizace mají povinnost připravit svůj nábor tak, aby byl úspěšný. Ale aby něco směřovalo k úspěchu vyžaduje to zapojení většiny, dostatek zdrojů a přemíru...

Kam všichni zmizeli? Všude chybí lidé

Dva roky otřesů na pracovních trzích udělaly své. Na všech kontinentech došlo na významnou dynamiku pracovní síly. Od vyhnutí se infekci, zotavení z nemoci,...

Generace Z fluktuanti a Baby boomers držáci?

Dle průzkumu portálu CareerBuilder tráví mileniálové a generace Z ve svých zaměstnáních výrazně kratší dobu, než je tomu u starší generace. Průměrná doba strávená...

Jaké jsou aktuální stresory a výzvy ve firmách? S čím bojují majitelé firem?

Není překvapením, že firmy právě teď pociťují velký stres a čekají na další velké výzvy. Nedávný průzkum více než 1 200 malých a středních...

Konflikt v práci? Kolik stojí firmu rozhádání zaměstnanci?

Dle aktuální studie CIPD jen něco málo přes 35 % respondentů uvedlo, že zažila buď izolovaný spor nebo konfliktní událost v zaměstnání. Dalších 26...

Nejnovější články

Nestaňte se v kariéře NPC

NPC pro někoho známý pojem, pro někoho, nebojte se,...

Od výplaty k výplatě. Pracující chudoba

V České republice žije pod hranicí chudoby přibližně 1 milion...

Pravé vůdcovství versus falešné vůdcovství  

Když jsem přejmenoval rubriku osobní rozvoj na leadership udělal...

Články, předplatné a nadace

Drazí čtenáři, asi jste si všimli, že některé články...

Top články týdne

Proč vás opouští zaměstnanci?

„Zastavte odchody svých lidí jednou pro vždy nebo se...

Krize vás nezabije, ale co určitě je…

Nejdříve vám představím dva nebezpečné kamarády, kterým je třeba...

Jak překonat vaše ego? Ego jako zdroj konfliktů a neshod

Ego je zdrojem mnoha našich konfliktů a neshod, protože...

Seo tipy pro personální marketing v roce 2016

Jak na optimalizované kariérní stránky nebo celou SEO koncepci...

Jak udržet zaměstnance v první linii?

I když se tato zajímavá studie zabývá průzkumem přímé...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...