Varování: Tyhle lidi raději nezaměstnávejte

513

Harvardský ekonom David Deming studoval úkoly a činnosti na pracovištích od roku 1980 až do dnešního dne a zjistil, že ty úkoly, které vyžadovaly sociální dovednosti vzrostly o 24 %, zatímco úkoly vyžadující technické know-how zaznamenaly jen malý růst. Deming také zjistil, že nejvíce se zvyšují platy v případě těch pracovních míst, které kladou mimořádný důraz na sociální dovednosti a kompetence. Více naleznete v jeho studii zde.

Sociální dovednosti jsou záležitostí emoční inteligence EQ a výzkum společnosti TalentSmart s více než miliony lidí ukázal, že emoční inteligence je zodpovědná za 58 % výkonu naší práce. Ti, kteří postrádají emoční inteligenci, jsou bohužel ve významné nevýhodě. Existují určité typy zaměstnanců, jejichž nedostatek emoční inteligence poškozuje jejich kariéru více než ostatním. Existují také zaměstnanci, kteří vyloženě škodí každé společnosti a pokud je brzy neidentifkujete, pravděpodobně budou mít brzy za následek nějaký problém.

Institut rodinných firem

Zbabělec

Strach je nesmírně silný motivátor. To je důvod, proč kandidáti na premiéra České republiky říkají lidem, že jejich soupeř „Rozkrade republiku“ a reklama varuje, že „Všichni to dělají špatně a já jsem spasitel“. Na pracovišti lidé stále překonávají své obavy. Odvážní kolegové rychle obviňují ostatní a zakrývají své chyby a nedokáží se postavit tomu, co je správné.

Další článek:  TikTok a nábor zaměstnanců? Proč ne? TikTok resumé

Negativista

Kdykoli vejde negativista do místnosti, začne tma a zima a lidé si začínají vzpomínat na své nejhorší vzpomínky a vše dostává pochmurnou náladu. Negativisté vejdou do místnosti a okamžitě z ní vytáhnout veškerý život. Negativisté vysávají život ven z místnosti tím, že ukládají negativitu a pesimismus všem, s nimiž se setkávají. Jejich názory jsou vždy bezobsažné anebo popisují hrozbu a překážky a mohou vyvolat strach a znepokojení i v těch nejnebezpečnějších situacích.

Arogant

Arogantní lidé vidí vše, co děláte, jako osobní výzvu vás potrestat. Arogance je falešná důvěra a vždy maskuje velké neshody a neznalosti. Studie na univerzitě v Akronu zjistila, že arogance souvisí s celou řadou problémů na pracovišti. Arogantní lidé mají tendenci být méně výkonní a více nepříjemní a mají větší kognitivní problémy než průměrní lidé.

Mluvčí

Skupinový mluvčí se vybírá cestu nejmenšího odporu a je šiřitelem mantry: „Takhle jsme to vždycky dělali“. Nejen, že si připíše přínos skupiny pro sebe, ale také komplikuje změny a novinky a vždy mluví za všechny. Změna nebo novinka je pro něj něco neakceptovatelného.

Další článek:  Práci by změnilo šest z deseti lidí a to ihned!

Kam vítr tam plášť

U těchto pracovníků se stále a krátkodobě mění jejich názor. Zbytečně investují čas do diskuzí a jsou velice labilní ve svém chování a úsudku. Mají pocit, že se stále mění okolnosti, kterým je třeba se přizpůsobovat a vše posuzují podle subjektivních kritérií a obvykle ani nejdou do hloubky problému.

Příliš temperamentu

Někteří lidé nemají absolutně žádnou kontrolu nad svými emocemi. Temperamentní lidé mají špatné výsledky, protože jejich emoce ovlivňují jejich úsudek a jejich nedostatek sebeovládání ničí jejich vztahy. Vždy buďte opatrní, pokud jde o temperamentní pracovníky.

Oběť

Oběti je někdy těžké identifikovat, protože si ne vždy uvědomují svou roli. Oběti aktivně odvádějí veškerou osobní zodpovědnost tím, že vždy narazí na nepřekonatelnou překážku. Nevidí a nevnímají těžké časy jako příležitosti k učení a růstu.

Neumí říct ne

Nemůžu si pomoct, ale nelituji tyhle typy. Jsou to ti, kteří se po noci strávené v práci ocitnou v roli hlídače dětí svého šéfa nebo mají úkol o svátku, který navíc byl v odpovědnosti někoho jiného. Je v pořádku naučit se říkat ne. Získají mnohem více respektu, pokud se postaví za sebe, když je ten správný čas.

Další článek:  Starší zaměstnanci nepatří přece do šrotu!

Pan a paní Omluva

Lidé, kteří nemají jistotu, se vždy ospravedlňují za své nápady a činy. Obávají se neúspěchu a věří, že jejich ospravedlnění bude fungovat jako bezpečnostní síť. Místo toho zbytečné omluvy zlevňují jejich nápady a snižují pravděpodobnost, že se uspějí. Je důležité, aby váš tón hlasu a držení těla odrážel důležitost vašich nápadů.

Nic není definitivní, a i když tito zaměstnanci nejsou v top desítce potenciálních uchazečů, mají prostor pro zlepšení, protože mohou být ovlivněni prostřednictvím rozvoje jejich emoční inteligence. Stačí jen trochu sebevědomí a silná touha něco změnit.

Spojme se na sociálních sítích a nic vám již neuteče nebo odebírejte můj newsletter na téma personalistiky, HR marketingu a HR poradenství.

LinkedIn | Twitter | Facebook | Odebírejte Newsletter

- Reklama -