Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Nábor zaměstnanců | RecruitmentVarovné signály kandidátů u pohovoru

Varovné signály kandidátů u pohovoru

Sdílejte

Každý personalista vnímá určité signály, že je něco u kandidáta v nepořádku a definuje tyto signály jako varovné. Personalista, který tyto signály nepozoruje, není dobrý a jeho náborová práce je omezená. Dopady jeho nekvalitní práce můžou mít silný zásah do personálního fungování společnosti. Vnímejte těchto několik signálů jako způsob, jak oddělit zrno od plev.

Varovné signály kandidátů u pohovoru

Jaké signály to jsou?

1. Špatně napsaný životopis

Špatný pravopis a gramatika v žádosti o zaměstnání, životopisu či motivačním dopisu naznačuje hned několik věcí. Jazykové problémy, neznalost cizího jazyka, nezájem nebo jen neznalost, ale také to, že kandidát postrádá smysl pro detail nebo má tendenci spěchat a nekontrolovat kvalitu své práce.

2. Nulový oční kontakt

Kandidát se může vyhýbat očnímu kontaktu jen proto, že se cítí být nervózní nebo jen trapně ve Vašem formálním, firemním prostředí. Mohl by to být také signál toho, že něco skrývá nebo postrádá důvěru ve své schopnosti, případně má velice slabou sebedůvěru.

3. Lež a zamlčování

Od chybějící adresy v životopise, která má své opodstatnění, z důvodu získání pracovní nabídky, až po neuvedení stupně vzdělání, chybějící kvalifikaci, krytí mezer v praxi, zamlčení dluhů nebo trestního stíhání. Toto vše musí obsáhnout personalista skrze své konverzace, aby mu neunikl žádný tento detail. Vždy ověřujte informace co nejhlouběji, abyste předešli problémům, které vyvstanou později.

4. Klikatá profesní dráha

Někdy se kandidát jen snaží napasovat do Vaší pozice, aby uspěl u samotného pohovoru. Může také dojít k zásadnímu rozporu z hlediska působnosti Vaší firmy, odvětví nebo oboru. Pokud se rozchází historie kandidáta s Vaší představou, vyžadujte další podrobnosti. Vždy si ověřujte, že jednotlivé kariérní etapy mají své opodstatnění, jsou v režimu zdravého rozumu nebo vyplynou z podstaty osobního nebo pracovního života kandidáta.

5. Neschopnost potvrdit svá tvrzení

Pokud není Váš kandidát schopen potvrdit svá tvrzení, pravděpodobně není tak dobrý, jak se prezentuje. Umíte pracovat pod tlakem? Efektivně řešíte problémy? Jste týmový hráč? Kandidát by měl mít v paměti, kdy tyto dovednosti nebo schopnosti využil a prokázal tak, že je má.

6. Sebedůvěra

Přemíra komunikace nebo jen vychloubání, přílišná sebejistota, často naznačuje tendenci něco skrývat nebo za každou cenu uspět, s cílem zvolit sebejistý styl za účelem přesvědčení. Pokud už má interview nádech arogance, obvykle tento typ kandidáta neuspěje ani ve zkušební době.

7. Negace

Pokud kandidát v rámci pohovoru neustále kritizuje své předchozí zaměstnavatele, spíše než aby zaměřil na to, co se naučil a jakou praxi získal, mohlo by to být dalším varovným signálem. Příliš mnoho negativity brzy stíží jeho fungování na pracovišti a způsobí spoustu škod.

Jako personalista a náborář hodnotím dalších 12 signálů, při své každodenní práci, ale ty další si ponechám jako mé tajemství nebo se můžeme potkat u kávy…:)

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články