Váš úspěch v práci a jeho přínos

254

Úspěch je dle mnohých veličina měřitelná těmito aspekty – výše mzdy, kariérní postavení a z něj plynoucí benefity. Jen o tom ale úspěch není. Úspěch, tedy ten váš osobní, má nebo měl by mít mnohem více podob, není tak jednotvárný a neměli bychom ho vnímat pouze a jen „konzumně.“

Být úspěšný v práci znamená totiž také to, dělat svou práci rád a dělat jí dobře. Na to se ale bohužel mnohdy zapomíná. Při tom jsou to aspekty klíčové zejména pro vás osobně. Mezi vašim postavením v hierarchii firmy, z toho plynoucí výši mzdy a mezi mírou radosti z vámi vykonávané práce, nemusí být nutně a vždy přímá úměra. Můžete mít vysoké mzdové ohodnocení, ale při tom dělat práci, která vás neuspokojuje. Můžete mít vedoucí funkci, a při tom se v ní cítit nesví, nespokojení, vyhořelí. Ideální je mít práci, kterou máte rádi, v níž se můžete seberealizovat a plně využít svých osobních a profesních předpokladů. A s tím v ruku v ruce mít mzdu, která se vám jeví jako dostatečná s ohledem na vaše životní náklady. To je úspěch. A je – li umocněn tím, že svým „úspěchem“ jste prospěšní ostatním, je to tzv. úspěch na druhou.

TIP:  Anatomie úspěšného LinkedIn profilu

V dnešní konzumní společnosti jsme zaměření hodně sami na sebe. Máme své ambice a své cíle. Jejich splnění vnímáme jako profesní a kariérní úspěch. Dostaví se pocity uspokojení, radosti, získáme potřebnou dávku sebedůvěry. Kariérní kouč vám v tomto směru může rozšířit rozhled a perspektivu toho co a jak v rámci svých profesních cílů vnímáte. Může vám cestu k cíli, k vámi vysněnému úspěchu usnadnit, a to někdy výrazně. S ohledem na znalost vašich osobních a kariérních předpokladů vám dokáže kariérní kouč poradit, jak úspěchu v práci dosáhnout a také v něm tzv. setrvat. Tedy ve stavu, kdy se vám práce daří, těší vás, zažíváte pocit uspokojení a vidíte před sebou potenciál se dále zlepšovat. To lze ovšem za jednoho hlavního předpokladu – že se věnujete profesně činnosti, která vašim předpokladům odpovídá a která vám i po osobnostní stránce prospívá. Tzn., že vás práce nestresuje, že do ní chodíte rádi, že s klidem přijímáte další výzvy a s nadhledem dokážete řešit překážky, které se mohou jevit v daný moment jako potencionální neúspěch, jako riziko možného selhání.

TIP:  Impostor syndrom – Odvrácená strana Dunning-Krugerova efektu

Chce – li ovšem člověk dosáhnout profesního úspěchu, musí umět přijmout i neúspěch a musí umět se přes něj co nejrychleji přenést. I to je role kariérního kouče, aby vám v tomto pomohl a ukázal, kde se stala chyba a jak se vyvarovat toho, aby se opakovala. Čím méně chyb totiž uděláte, tím snadnější a rychlejší cesta k úspěchu bude. Tím snadněji dosáhnete svých cílů, potažmo snů, které v rámci své profese, svého kariérního a osobnostního růstu máte. 

Další článek: Kariéra jako předpoklad růstu

Odebírejte můj email newsletter zdarma a již vám nic neuteče. Novinky, tipy a rady pro vaši práci, zaměstnání nebo kariéru, ale také témata pracovního a osobního života. Odebírejte zde.

- Reklama -