Video: Lež a klam

401

Lež je klam a také nepravdivý výrok, ale především jde o to získat výhodu, vyhnout se trestu, ale také oklamat, a tak i toto téma souvisí s tématem manipulace nebo ega.

Když jsem před 7 lety narazil na studii pana Ekmana a jeho systém FACS (Facial Action Coding System) netušil jsem, že jeho tréninkem mohu rozlišovat to, zdali dotyčný lže či nikoli a tuto celou metodu jsem pak úspěšně využíval a využívám ve své praxi, ptáte se jak? Kandidáti, ale někdy i klienti lžou…

 

„Minulost byla vymazána, vymazání bylo zapomenuto, lež se stala pravdou.“ | Orwell

Náš obličej má k dispozici celkem 43 svalů, jež spolu mohou teoreticky vytvořit kolem 10 000 různých výrazů. Profesor Ekman se zaměřil na zhruba 3000 z nich, které má smysl studovat a dále rozpracovávat. Pro jejich analýzu vytvořil tento systém.
Ekman definoval sedm základních emocí, které se projevují skrze mimické mikroprojevy: hnus, zlost, strach, smutek, štěstí, překvapení a opovržení. Později přidal další, jako je pobavení, rozpaky, úzkost, vinu, pýchu, úlevu, spokojenost, radost a hanbu.
Dnes Ekman rozvíjí celkem 43 různých mikroprojevů. Jeho koncepce se stala mediálně velmi populární díky interpretaci, že z mimiky lze poznat lež. Možná si vzpomenete na seriál Anatomie Lži, ten vychází z celé řady těchto poznatků.

Další článek:  Kritizovat umí každý, ale jak správně kritizovat? Umíte kritizovat a přijímat kritiku?

Ano, poznávání a rozpoznání lži se dá naučit, ale vyžaduje to trénink.
Kandidáti, uchazeči, klienti, partneři nelžete, vše se dříve nebo později pozná a ukáže…

Odkazy:
Paul Ekman web
Paul Ekman wikipedia
Paul Ekman knihy
Odkaz Anatomie lži

Odebírejte můj email newsletter zdarma a již vám nic neuteče. Novinky, tipy a rady pro vaši práci, zaměstnání nebo kariéru, ale také témata pracovního a osobního života. Odebírejte zde.

- Reklama -