Je vaše HR v zajetí zvěrokruhu nebo vám toto téma připadá trochu mimo mísu? Možná bychom se divili, čím se někdy personalisté, náboráři a někdy i majitelé firem ve svém rozhodování řídí…

Je docela zřejmé, že nábor zaměstnanců není zase taková komplikovaná věda, ale možná to tak úplně není. Cílem managementu a pracovníků v HR je koneckonců hledání těch nejlepších a snaha o jejich soulad s organizačními potřebou, aby nedošlo k problémům v náborovém procesu a adaptaci.

Výběr zaměstnanců a uchazečů v zajetí zvěrokruhu nebo znamení? HR v zajetí zvěrokruhu…

Proto je čas podívat se i na další inspirativní zdroje, které můžeme někdy jako malé vodítko také použít. Ovšem pokud máte skeptický názor na planetárního uskupení a seřazení hvězd v porovnání s kvalitou náboru, nezapomeňte na to, jaký jste měli pocit, když vám někdo řekl, že jste ISTJ, dle MBTI. Nakonec vše má svou stejnou vědeckou platnost, jako věda, tak i astrologie a měření hvězd, jde jen o to, se zbavit předsudků a nechat se trochu inspirovat.

Pravdou je, že pokud jde o výběr kandidátů, neexistuje skutečně žádný ověřený vědecký přístup. Tou hlavní esencí je intuice, a i ta je nejsilnějším nástrojem v profesní výbavě každého náboráře nebo personalisty. Čím vyšší je intuice a praxe personalisty, tím vyšší je pravděpodobnost úspěchu náboru. Nesmíme také zapomenout, že intuice je více než inteligence.

Interpretace významů slov jako jsou měkké dovednosti, nebo adaptace na firemní kulturu, je také dost subjektivní, jako je pohled na vesmírnou oblohu a sdělení, že dnes je krásná noc.

Je váš kandidát ten správný? Co na to říkají hvězdy?

Rak – 21. června – 20. července

Jeho emocionální založení z něj dělá vynikajícího a chápavého společníka. Když si někoho oblíbí, udělá pro něj cokoliv. Změnám není příliš nakloněný a má spíš konzervativní povahu. Někdy mu proto mohou uniknout příležitosti. Rak je velmi introvertní, a i v průběhu interview si nevedou zvláště dobře, takže je velmi důležité, aby měl skvělý životopis a vynikající reference. Obvykle se nesoustředí na titul pozice nebo na plat a benefity, pokud si nechce polepšit. Výzvou pro tyto kandidáty je, že zvolí pro ně správnou nabídku a to takovou, kde se něco nového naučí a budou se rozvíjet. Shoda se zaměstnavatelem, který je ve Štíru nebo v Rybách.

Lev – 21. července – 20. srpna

V kariéře jim velmi pomáhá organizační a diplomatický talent. Rádi se chlubí svými úspěchy a kritiku nenesou právě nejlépe. Jsou to však velmi dobrosrdeční lidé. Lev je kreativní a věrný a obvykle se i dobře prezentuje u pohovoru a dobře spolupracuje s většinou náborových manažerů, s nimiž často sdílejí podobné rysy pompéznosti a šéfování, někdy i egoismu. Shoda se zaměstnavatelem, který je ve znamení Střelec nebo Beran.

Panna – 21. srpna – 20. září

Je pracovitá a má velký smysl pro detail. Je spíše realista než snílek, stojí nohama pevně na zemi. Má sklon k perfekcionismu a k věcem se staví kriticky. Často je najdeme v pečovatelských pozicích, rádi pomáhají ostatním. Panna se považuje za pasivní a introvertní, obecně se s lidmi moc neví rady a je obvykle extrémně orientovaná na procesy, což může také řada společností náležitě využít, včetně pozic v HR. Shoda se zaměstnavatelem, který je ve znamení Býka nebo Kozoroha.

Váhy – 21. září – 20. října

Kandidát v tomto znamení je čestný, milý a dobrosrdečný, má klidnou povahu a nechybí mu smysl pro humor ani umělecká tvořivost. Hodně přemýšlí, ale místo toho, aby filozofoval, raději pozoruje své okolí. Kandidáti ve znamení Vah se nebojí klást těžké otázky a jsou velmi spontánní, což znamená, že vyžadují značné množství koučování, než se setkají s manažerem v pozici HR. Shoda se zaměstnavatelem, který je ve znamení Vodnář nebo Blíženec.

Štír – 21. října – 20. listopadu

Ve společnosti si obvykle zvykne držet se spíše v pozadí a v práci je svědomitý a nenápadný. Někde uvnitř však skrývá netušené vášně a pocity a jeho názory jsou jasné a vyhraněné. Štíří jsou známí svou inteligencí, charismatem a velkým vizuálním myšlením, ale jsou také velice skromní. Zatímco jsou tak trochu ve stínu, vždycky hledají nové příležitosti, takže existuje velká šance, že využívají vaši společnost jako pákový efekt pro jinou nabídku. Shoda se zaměstnavatelem, který je ve znamení Raka nebo Kozoroha.

Střelec – 21. listopadu – 20. prosince

Udělají vše pro to, aby se mohli věnovat tomu, čemu věří a co je baví. Důležitá je pro ně svoboda. Jsou upřímní a v každé situaci pravdomluvní, intriky jsou jim cizí a občas je někdo může nařknout z nedostatku taktu. Touží po pravdě a poznání. Střelci jsou hovorní a s personalistou si dobře popovídají více než je obvyklé u ostatních znamení. Jejich touha po kontrole z nich dělá vynikající manažery a řídící pracovníky, ale je obtížené je dlouhodobě zapojit a motivovat. Shoda se zaměstnavatelem, který je ve znamení Berana a Lva.

Kozoroh – 21. prosince – 20. ledna

Je to kandidát na dlouhé tratě, který ví, co chce. Vyniká svou spolehlivostí a záleží mu na tom, aby s ním byli lidé spokojeni. Kozoroh, který je přístupný a otevřený se snadno spojuje a je velký mediátor se širokou škálou dovedností, které umí protlačit v konkurenci ostatních kandidátů. To znamená, že jsou pravděpodobně spokojeni se stávajícím pracovním místem, takže budete muset často hodně zatlačit, pokud ho budete chtít získat. Shoda se zaměstnavatelem, který je ve znamení Panna nebo Býk.

Vodnář – 21. ledna – 20. února

Tento kandidát je často idealista, který vás nikdy nepřestane překvapovat svými originálními nápady. Za to, čemu věří, bude bojovat. Jeho myšlenky létají od jedné věci ke druhé. Spíše extroverti, vždy připraveni se sadou otázek. I když budou vyřazeni, do poslední chvíle se budou snažit uspět u pohovoru a přesvědčit HR manažera o svých kvalitách. Shoda se zaměstnavatelem, který je ve znamení Blíženec nebo Váha.

Ryby – 21. února – 20. března

Ryby milují stručnost. Na první pohled působí spíše pasivním dojmem, ale umí využít vhodné příležitosti, aby projevily své schopnosti a zajistily si úspěch. Mají citlivou duši, ale přitom jsou velmi ambiciózní. Často vidí věci, které zůstávají jejich okolí skryté. Ryby jsou citlivé a vnímavé bytosti, které rády pomáhají ostatním. Ve společnosti jsou přizpůsobivé a drží se raději v pozadí. Vlastní názor jim nechybí, ale nechávají si ho pro sebe. Shoda se zaměstnavatelem, který je ve znamení Panna nebo Býk.

Beran – 21. března – 20. dubna

Kandidát ve znamení Berana je rebel a bojovník. Pro to, čemu věří, je schopen udělat cokoliv. Je energický, plný inspirace a skvělých nápadů. Má silnou touhu a motivaci se prosadit. Známé znamení pro svou ohnivou osobnost. Beran nepřijímá špatné zprávy dobře, proto opatrně s kritikou. Shoda se zaměstnavatelem, který je ve znamení Střelec nebo Lev.

Býk – 21. dubna – 20. května

Je považován za ženský znak. Býk pravděpodobně pomůže splnit požadavky na rozmanitost v zaměstnání. Býk je týmový hráč s orientací na taktiku. Býk je také pracovitý a ke svým úkolům se staví s velkou odpovědností. Kromě toho má skvělé organizační schopnosti. Shoda se zaměstnavatelem, který je ve znamení Panna nebo Kozoroh.

Blíženec – 21. května – 20. června

Znamení mužské. Blíženci se dobře hodí ke strojírenskému nebo výrobnímu sektoru. Vyniká inteligencí a komunikativností, má velký rozhled, vidí souvislosti a má schopnost porozumět složitým problémům. Zkušení komunikátoři a extroverti a je pravděpodobné, že jsou již v jednání s několika společnostmi, a tak je třeba s nimi pracovat rychle. Upozorňujeme, že je nepravděpodobné, že přijmou vaši první nabídku, a tak dejte prostor pro vyjednávání.
Shoda se zaměstnavatelem, který je ve znamení Váha nebo Vodnář.

Tento praktický horoskop kandidátů vám možná pomůže udělat správné rozhodnutí, ale stejně tak ho vnímejte jako doplněk k vaší intuici a odborným závěrům. Horoskop samozřejmě představuje 12 znamení zvěrokruhu a astrologické znamení kandidáta a lze ho snadno zjistit během procesu pohovoru s žádostí o datum narození kandidáta. Na rozdíl od všech testovacích metod, je tato metoda levná, rychlá, a tak proč ji nezkusit.

- Reklama -