Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Krizový management | Crisis managementVyhoření manažerů? Co stojí za rostoucím trendem?

Vyhoření manažerů? Co stojí za rostoucím trendem?

Sdílejte

Téměř dva roky po začátku pandemie je vyhoření na pracovišti u dnešních zaměstnanců historicky nejvyšší. Podle nedávného výzkumu společností Gallup a MetLife se však syndrom vyhoření manažerů – a zejména mezi mileniály – stal naléhavým problémem.

Rostoucí trend vyhoření manažerů

Vyhoření u manažerů lidí se podle nedávné zprávy Gallupovy agentury zvýšilo z 27 % v roce 2020 na 35 % v roce 2021, doba je stále dost neutěšená, a tak je velice pravděpodobné, že toto číslo nadále poroste. Manažeři z generace mileniálů zaznamenali v minulém roce největší nárůst syndromu vyhoření, přičemž 42 % uvedlo únavu a stres na pracovišti. 34 % Gen Z, 27 % Gen X a 21 % Baby Boomers uvedlo totéž, podle zprávy společnosti Metlife viz. zdroj.

Vyhoření manažerů
Vyhoření manažerů

Co způsobuje vyhoření manažerů?

Co tedy stojí za vyhořením manažerů v dnešní náročné době a co to může pomoci napravit?

První na ráně je stres

Než začnete číst dál, uslyším z řady z vás, že stres se dá zvládat velice snadně, možná. Na první pohled ano, dlouhodobě a intenzivně však nakonec podlehne každý, zdůrazňuji každý. Proto, když dnes vidím inzeráty nesoucí hesla: „Odolnost proti stresu“, nutí mě to k úsměvu. Upřímně, kdo se chce stresem za peníze cileně dnes zabít? Zpátky k tématu. Manažeři čelí zcela novým výzvám, jedním z nich je problém trhu práce.

Dnešní organizace mají významné potíže s obsazením otevřených pozic, což vede k dalšímu stresu pro manažery, z nichž mnozí pak musí ještě více pracovat a řešit to, aby splnili každodenní povinnosti a úkoly na pracovišti. Ve skutečnosti pouze jeden ze čtyř manažerů souhlasil s tím, že v roce 2021 dokáže udržet zdravou rovnováhu mezi prací a osobními závazky, uvádí Gallupova zpráva.

Trh práce ovšem není jedinou výzvou. Stále je tu řada dalších měnících se témat a prostředí, v kterých musí dnešní manažeři obstát.

Podle zprávy společnosti MetLife se zdá, že břemeno podpory druhých v tak náročných časech také brzdí vlastní blaho manažerů. Přestože se generace manažerů mileniálů cítila v práci produktivnější a angažovanější, mimo jiné uvedli, že se nyní cítí více ochromeni než v prosinci 2020.

Bohužel mezi další faktory vedoucí ke zvýšení stresu manažerů patří nedostatek podpory, nejasná komunikace ze strany vedení a celkově nezvládnutelné pracovní vytížení, uvádí Gallup.

Jak omezit nebo zastavit vyhoření manažerů?

Chce to hlavně podporu a rozvoj

Zaměstnavatelé s větším rozsahem výhod, jako jsou nástroje finančního plánování, možnost změny pracovní doby a její organizace, by mohli dle studie Gallup činit zdravější manažery a snížit tak míru vyhoření. Zaměstnavatelé by tedy měli očekávat, že budou nadále měnit své firemní, organizační a procesní zásady a benefity, odměňování a individuální kariérní plánování.

Zejména pro mileniály tyto nástroje zahrnují zvýšenou odbornou přípravu a podporu v oblastech, které dnes pracovní síla více potřebuje. Podle studie si například 82 % manažerů přálo více školení v oblasti řízení lidí, zatímco 74 % chtělo více pokynů pro řízení hybridních a vzdálených týmů.

Tréninky osobního rozvoje byly také oblíbené u manažerů mileniálů, přičemž 78 % chtělo větší podporu při zvládání osobního stresu. Kromě toho 74 % manažerů také požadovalo koučování při řešení citlivých témat na pracovišti, jako je diverzita, inkluze, sociální spravedlnost a řízení konfliktu.

Manažeři a generace manažerů

Proč je důležité řešit téma vyhoření u generace mileniálů, protože jsou produktivnější, něž ostatní generace a tvoří významný podíl dnešní pracovní síly. Právě tato generace sehrává klíčovou roli při vytváření kultury silného výkonu zaměstnanců. V roce 2021 je generace těchto zaměstnanců o 58 % produktivnější než zaměstnanců jiných generací. Je tedy důležité řešit jejich vyhoření.

Ano čelíme novým tématům, a o to důležitější je rozvíjet téma lidí. Lidé jsou firma, lidé jsou síla!

Hezký víkend.

Zdroje:

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články