Vše

  Některé věci v životě jsou důležitější než práce!

  Upřímně, už jsem se trochu přejedl těch manažerů, kteří pracují dvanáct a více hodin denně. Veškerá pozornost je upnutá na téma, kolik času do té firmy již vložili a jak moc jsou jí oddaní versus čas, který v ní tráví. Upřímně si o těchto manažerech myslím, že jsou pro svou práci zcela nekompetentní.

  Vše má samozřejmě i další rozměr. Čas je neměnný a omezený, takže když jste ve firmě dvanáct hodin denně, nemůžete zkrátka být jinde. S těmi nejbližšími nebo nejmenšími, kteří vás potřebují. Také vzorec, který znamená, že hodně času rovná se hodně peněz znamená spokojená rodina, je také pěkná hloupost. Navíc jak mě již znáte, vše je opřeno o studie, které prokazují, že produktivita na své nejvyšší úrovni dosahuje maximálně 4-6 hodin v pracovním výkonu.

  Všechny tyto intenzivní pracovní styly jsou často oslavovány jako jediný způsob, jak se dostat na vrchol a být superúspěšný a produktivní vůdce organizace. Průzkumy skutečně ukazují, že manažeři a vedoucí pracovníci popisují ideálního pracovníka jako někoho, kdo nemá žádný osobní život nebo odpovědnost za péči o někoho v osobním životě.

  A většina samotných manažerů, kteří nastavují tempo pro organizace a vzorové modelové chování pro všechny ostatní si myslí, že rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je neuchopitelný a nedefinovatelný ideál a někdy i pěkná hloupost.

  Další článek:  Proč úspěch vyvolává naši temnou stránku

  Pojďme se podívat na to, co vlastně manažeři tvrdí, že je nutné zvládnout v jejich dvanáctihodinovém pracovním dni: Obrovské množství priorit, neustálá nutnost reagování na e-maily, schůzky a mimořádné události, další stanovování priorit a řešení dalších otřesných problémů. Slova jako strategie, inovace a rozvoj, která nemají konce.

  Aby vedoucí manažeři mohli čelit současným tlakům a zajistit si tak alespoň nějakou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, musí rozvíjet své dovednosti kolem tří pilířů učení:

  1. Učit se pracovat jinak.
  2. Učit se žít se svou rodinou (kmenem).
  3. Učit se změnit své myšlení.

  Učit se pracovat jinak

  Stejně jako mnozí z mé generace, se zaměřujeme ve většině svého života lezením po firemním kariérním žebříčku, jako primárním cílem naší kariéry. Teprve poté, co dostaneme pár facek anebo to opravdu přeženeme se svým pracovním výkonem, obdržíme zpětnou vazbu, že toto není plnohodnotný život, ať už se jedná o pohled na partnerský, rodinný nebo přátelský život.

  Učit se pracovat jinak, je hlavním motorem změny, která má za cíl ušetřit váš čas, který zatím nevhodně investujete do činností, které může za vás vykonat někdo jiný a divte se, možná i lépe.

  Musíte vytvořit ve své práci takovou strukturu lidí a úkolů, která vám umožňuje určitou flexibilitu, díky které bude vaše organizace produkovat lepší výsledky. Vložením důvěry do svých lidí a týmů, správné delegování a obklopení se kompetentními kolegy s kladným a opravdovým vztahem k vaší organizaci a respektem k vám.

  Další článek:  Když vaše podnikání selhává

  Učit se žít se svou rodinou

  Vytvoření tohoto programu znamená dát rodinu jako první. Představovat si jiný způsob, jak pracovat a žít, znamená také přijmout myšlení, které uznává jak práci, tak rodinu. V rámci mého personálního poradenství a vlastně i zkušeností s náborem manažerských pozic jsme to slyšel v různých modifikacích opakovaně: „Tahle práce mi vzala rodinu.“

  „Vše jsem obětoval pro rodinu.“

  „Kvůli práci jsem se musel rozvést.“

  „Manželka to nevydržela o odešla.“

  Samozřejmě jsem zaznamenal i ty, kteří již na nějaké cestě byli delší dobu:

  „Naučil jsem se, že musím mluvit s mou rodinou o všem.“

  „Již nejsem takový sobec. Vážím si jejich přítomnosti.“

  „Až má samota mi ukázala, jak je rodina důležitá.“

  „Cítím obrovskou vinu za to všechno, co jsem pokazil.“

  Nic z toho není snadné si připustit. Hodně z těchto manažerů kdysi zastávalo vrcholové funkce a někteří, se do nich znovu chystali, ale již jinak. Jinak se zkušeností toho, že rodina je teď také priorita. Hodně z nich nyní mluví o jiných modelech spolupráce, jako je flexibilní práce, práce na dálku, věnování pozornosti výkonu, spíše, než kdy přijdou a odejdou do práce. Nemyslí si, že musí pracovat jako bláznivý manažeři, aby se dostali dopředu. Myslí si, že v době, kdy pracují se musíte naučit být více efektivní!

  „Některé věci v životě jsou důležitější než práce.“

  Učit se změnit své myšlení

  A právě teď, mnozí z nás jsou přetíženi, přepracovaní ve svých firmách, pracovištích, kancelářích, protože děláme přesně to, co vidíme u našich lídrů, manažerů, vedoucích, mistrů. Takže možná, pokud se máme změnit, potřebujeme méně článků o poblázněných s vyšinutých plánech generálních ředitelů, které ignorují zdraví, rodiny, a nakonec i inovace a rozvoj produktivity firem.

  Další článek:  Kariéra dle TAO – rovnováha pracovního života

  A možná potřebujeme slyšet další příběhy o jiných generálních ředitelích, kteří mají hlavu otevřenou a řídí své firmy tak, aby byly produktivní, ale ne přemrštěně na úkor času a energie svých lidí. Věnují pozornost ergonomii pracovišť, hygieně pracovního prostředí, inovacím do programů, strojů a pracovišť a také důležité komunikaci, firemní kultuře, posilováním dobré a pozitivní atmosféry, individuálnímu rozvoji. Zkrátka pracují na tom, aby se zaměstnanci mohli věnovat odborné práci, využít maximálně své kompetence a uměli oddělit pracovní a osobní život na tolik, aby to nepoznamenávalo jejich rodiny a zdraví.

  To, že pracujete 12 a více hodin tedy neznamená, že to děláte dobře a že je to potřeba. Na nás na všechny tu kromě naší práce, také čeká naše poslání, které ale někdy nemusíte kvůli práci objevit.

  Photo by Ryan Young
  Petr Kmošek
  Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
  Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

  Staňte se odolným manažerem. Manažerská resilience

  V dnešní nepředvídatelné době čelí vedoucí pracovníci novým výzvám, obtížným rozhodnutím a měnícím se okolnostem. Abyste úspěšně prošli obdobím nejistoty a dovedli svůj tým...

  Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

  Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele na jakýkoli podnět, obvykle stížnost, problém nebo nehodu, ale také se může jednat o porušení...

  Tady respekt nečekejte, jste ve špatném oboru!

  Respekt v zaměstnání Mohu vám s jistotou potvrdit, že nejlepším ukazatelem hodnocení firemní kultury firmy je to, zda se její zaměstnanci cítí být ve své práci...

  Starý leadership končí. Přichází kvantový leadership

  Dovolte mně menší úvod do tohoto tématu a možná i vysvětlení mého přístupu k managementu a leadershipu v mé poradenské praxi obecně. Jak organismy v přírodě...

  Nové manažerské role v post-pandemickém světě práce

  Efektivní manažerské vedení v tomto novém světě vyžaduje nové a odlišné dovednosti, které přesahují tradiční týmové vedení. Konkrétně budou organizace a podniky v blízké budoucnosti...

  Přichází rekonstrukce pracovních míst!  

  Je třeba rekonstruovat pracovní místa. Musíme nahlížet na zaměstnance jako na soubory dovedností a znalostí a opustit tradiční vnímání pracovního místa jako status idem. Většina...

  SMART metoda je mrtvá, teď je tu FAST

  Podle nedávného průzkumu si zaměstnanci ve většině organizací stanovují cíle sami pro sebe nebo pro své týmy. Pokud jde o stanovování cílů, většina manažerů...

  Jak zvýšit výkon firmy? Potřebujete spokojené zaměstnance!

  Důsledky pandemie na spokojenost zaměstnanců s prací a jejich emocionální pohodu přiměly vedoucí manažery zaměřit se na podporu spokojenosti zaměstnanců jako nikdy předtím. Přestože...

  Průzkum děsných manažerů. Proč zaměstnanci nenávidí své manažery?

  Celkem 3 tis. zaměstnanců se v aktuálním průzkumu rozhodlo sdílet skutečné pocity o svých manažerech a manažerkách. Co by jejich manažeři mohli udělat pro...

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Zadejte prosím svůj komentář!
  Zde zadejte své jméno

  Nejnovější články

  Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

  Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

  „Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

  Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

  Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?  

  Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích,...

  Hledáte práci? Bez tekoucí vody, internetu, mobilu a v zimě?

  Aby můj blog nebyl stále tak vážný, musím to...

  Top články týdne

  Hledáte krizového manažera? Možná už je pozdě…

  Nechci si v tématu „hledání krizového manažera“ přihřívat svou...

  „Přijímáme nové zaměstnance“ – Hledáme 500 000 zaměstnanců!

  Trochu ohrané co? Dělám to taky, občas to zafunguje...

  Proč se tolik neschopných mužů stává manažery?  

  Pokud chceme zlepšit úroveň kompetencí lidí ve vedoucích pozicích,...

  Hledáte práci? Bez tekoucí vody, internetu, mobilu a v zimě?

  Aby můj blog nebyl stále tak vážný, musím to...

  Kompetenční model. Model, na kterém stojí úspěšná firma!

  Stručně řečeno, kompetenční model je rámec, který personalisté a...

  Nejnovější články

  Top články týdne

  Výběr z článků pro vás

  Upřímně, už jsem se trochu přejedl těch manažerů, kteří pracují dvanáct a více hodin denně. Veškerá pozornost je upnutá na téma, kolik času do té firmy již vložili a jak moc jsou jí oddaní versus čas, který v ní tráví. Upřímně si o těchto manažerech...Některé věci v životě jsou důležitější než práce!