Vyprávění příběhů v náboru funguje, nevěříte?

396

Být skvělým náborářem samo o sobě někdy bohužel nestačí. Ptáte se, proč to říkám? Důvod je prostý, pokud nemám i dobrý příběh o firmě pro kandidáta, nemám moc šanci, jak uspět, totiž přesvědčit. Další věc je ta, že příběh musí být pravdivý a reálný, což je věc další. Firmy v honbě za kandidáty slibují, jako politické strany cokoli, hlavně, aby zaplnily prázdné místo a mohly dále fungovat.

Vyprávění příběhů je tedy významná součást každého úspěšného náboru a dnes vám představím, jak se takový příběh dá tvořit. Vyprávění příběhů totiž má svou významnou roli, pro každou zaměstnavatelkou značku a silné značky jsou i zkušenými a zdatnými vypravěči.

Začněte od začátku

Začněte malováním živého obrazu o tom, jak vaše společnost začala. Zatímco začnete zpracovávat svůj příběh, zaměřte se na začlenění sloves, které pomohou vytvořit scénu a vyvolat empatii kandidáta. Pokud je to vůbec možné, čerpejte z vize zakladatelů nebo vedoucích představitelů, kteří společnost postavili. První krok je zásadní, a to je rozvoj důvěry v zakladatele a jeho hodnoty, základní pilíře, na nichž byla organizace založena. Pokud opravdu věříte v zakladatele nebo ve vedoucí, manažery, slavte jejich dosavadní úspěchy.

Přečíst
5 základů pro úspěšný náborový marketing

Cestování časem

Nyní, když jste namalovali firemní obraz minulosti, začněte se ponořovat do toho, co dělalo společnost tím, čím je dnes. I když je v naší povaze sdílet jen dobré věci, buďte upřímní ohledně několika negativ a nezdarů, se kterými se firma setkala, a nakonec je i překonala. Být zranitelnou firmou buduje důvěryhodnost, protože většina kandidátů si uvědomuje, že „Dokonalá společnost“ je holý nesmysl. Příliš často jsou kandidáti manipulováni o tom, že všichni jsou pouze dobří a nechybují a pak dříve nebo později objeví pravdu, která je zasáhne a změní společnou budoucnost.

Mít možnost ovlivnit

Zaměstnanci obecně chtějí mít možnost něco změnit a cítit, že mají vliv a dopad na věci nebo procesy. Ano, platy a výhody jsou důležité, ale je to právě možnost mít na něco vliv a z toho plynoucí uznání, bohužel k tomu se moc zaměstnavatelů neumí vhodně postavit. Jasným stanovením vize společnosti a tím, jak budou kandidáti a zaměstnanci součástí tohoto pokroku, se jejich mysl posouvá z minulosti do budoucnosti, ve které jsou jejími aktivními účastníky. Popište to, jak můžete společně s vašimi lidmi měnit budoucnost vaší firmy.

Přečíst
O co kandidátům jde v Employer Brandingu?

Stejně jako cokoliv, co děláte ve své práci nebo podnikání, to vyžaduje praxi, aby se vyprávění příběhů stalo součástí normální, firemní prezentace každé zaměstnavatelské značky.

Příběhy vždy lákaly, a tak proč je aktivně nevyužít ve vaší HR komunikaci tak, aby přilákaly ty správné kandidáty pro rozvoj vaší organizace a podpořili její sílu a autentičnost.

Spojme se na sociálních sítích a nic vám již neuteče nebo odebírejte můj newsletter na téma personalistiky, HR marketingu a HR poradenství.

LinkedIn | Twitter | Facebook | Odebírejte Newsletter

- Reklama -
Předchozí článekJak uspět ve své profesi, povolání?
Další článekÚtočí Facebook na LinkedIn?
Jsem poradce a konzultant pro personální, manažerské a podnikové poradenství. V oblasti lidských zdrojů poskytuji také řadu souvisejících služeb, jako jsou analýza produktivity zaměstnanců, průzkumy zaměstnanců, nábor zaměstnanců. Pro klienty realizuji projekty personálního marketingu a značky zaměstnavatele. Realizuji personální audit a odborné personální poradenství. Má agentura dnes disponuje zkušenými interim manažery pro oblast krizového řízení a interim managementu.