Z praxe: S důvěrou si nezahrávejte…

191

Stává se vám, když jedete v pondělí do kanceláře, jak se asi s vámi váš tým ráno setká, jakou bude mít náladu? Přemýšlíte, čím vaše ráno prolomíte, jestli vtipem nebo zmínkou o něčem zajímavém? Jeden manažer v rámci mého koučovacího sezení ráno zkusil jiný postup a to ten, že oznámil, že končí, myslel to ovšem jako legraci. Asi si říkáte, že nic moc vtipné na tom není, to máte pravdu, ale stalo se ještě cosi jiného.

Když svoje rozhodnutí oznámil, viděl v někom překvapení, v někom smutek a někde i herecké výkony, jak jim bude chybět. Někteří byli i značně rozzlobeni proč zrovna on. Když šel s pravdou ven stalo se to, že místo dobrého smíchu se vážně zhoršila jejich důvěra v něj.

Musel udělat to, že musel vše vysvětlit a znovu budovat vzájemnou důvěru. K tomu mu posloužily 3 kroky obnovy důvěry.

Krok 1: Přiznání

Existuje jen málo způsobů, jak znovu nastartovat důvěru, ale jediným možným je připuštění vlastní chyby. Po svém přiznání dovolte ostatním vyjádřit své pocity. Poslouchejte, buďte empatičtí a chápaví. Nedebatujte a neargumentujte.

Přečtěte si také:  Úžasná týmová práce

Krok 2: Omluva

Druhým krokem při obnově důvěry je omluvit se za vaše jednání. Pokud se omluvíte dobře, nastavíte kurz léčení a rozvoj vyšší úrovně důvěry v budoucnu. Pokud se omlouváte špatně, můžete se vydat do ještě hlubší díry bolesti a odmítnutí. účinné omluvy mají tři základní složky:

  • přiznání vaší chyby
  • akceptace výčitek za utrpěnou škodu
  • váš závazek opravit vzniklé škody.

Krok 3: Jednejte

Dokážete vytvořit nejúžasnější omluvu na světě, ale vztah trpí trvalou škodou, pokud znatelně nezměníte své chování. Klíčovým faktorem úspěchu je mít akční plán, který se dohodne s osobou, kterou jste urazili. Uveďte, jak se každý z vás bude ve vztahu chovat, jak vypadá odpovědnost. Čas potřebný k opravě důvěry je obvykle úměrný závažnosti činu.

Obnova důvěry ve vztahu vyžaduje, abychom byli odvážní. Musíme uznat, že jsme udělali něco špatného, ​​omluvili se za naše chování a jednali způsobem, který opravuje škody, které jsme způsobili. Čistým výsledkem však může být ještě silnější úroveň důvěry.

- Reklama -
Předchozí článekNeznáte své hodnoty? Budete trpět duševním a emočním stresem
Další článekExit interview. Pohovor, když vám odchází vaši zaměstnanci!
Jsem poradce a konzultant pro personální, manažerské a podnikové poradenství. V oblasti lidských zdrojů poskytuji také řadu souvisejících služeb, jako jsou analýza produktivity zaměstnanců, průzkumy zaměstnanců, nábor zaměstnanců. Pro klienty realizuji projekty personálního marketingu a značky zaměstnavatele. Realizuji personální audit a odborné personální poradenství. Má agentura dnes disponuje zkušenými interim manažery pro oblast krizového řízení a interim managementu.