Ano, protože právě tito doporučení kandidáti mají nižší fluktuaci a delší životnost pro vaši organizaci. Proč zahrnout systém pro doporučení kandidátů = referral program do strategie vašeho náboru?

Referral program funguje

Existuje spousta údajů, které dokazují, že zaměstnanci přicházející skrze tento program, jsou pro organizaci mnohem lepším zdrojem, mají tendenci mít nižší zájem odcházet a celkově disponují delší životností, jako zaměstnanci. Nyní už je třeba jen jeden krok a tím je najít ty, kteří se stanou součástí vašeho referral programu a nyní to začíná být zajímavé.

Obecně v každé organizaci je určitý počet zaměstnanců, kteří se cítí být nejvíce zapojení, dýchají pro vaši organizaci a s čímkoli se na ně obrátíte dokáží to pro vás udělat na 100 %. Můžeme je označit jako zaměstnanci s číslem 1. Jako každá firma máte také zaměstnance s číslem 2, 3 a 4. Známkování můžete vnímat jako ve škole. Pokud se vaše jedničky dají aktivně do tohoto tématu a máte jich ve firmě dostatek, myslím, že s doporučením nemáte problém. Každý bude schopen dříve nebo později přinést do firmy další schopné a podobně smýšlející kolegy.

Hráči s pořadovým číslem 2 a 3 sice nemají takový výkon, ale i oni mají své způsoby, jak zasáhnout cílovou skupinu vašich kandidátů. Mohou mít dostatečně široké sociální sítě a také dokáží udělat pořádný rámus kolem vaší otevřené pracovní pozice.

Firmy jsou často slepé

Pouze malé procento společností dokáže efektivně pracovat se svými lidmi, které aktivně zapojuje do těchto referral programů. Opomíjejí celou řadu dalších zdrojů, nemyslí dostatečně obchodně a marketingově, protože právě kreativita v náboru ho dělá úspěšným. Povolte uzdu kreativitě a povzbuďte své zaměstnance k novým pohledům a námětům na nábor svých kolegů.

Nutnost mít systém

Chcete požádat své zaměstnance o doporučení. V každé organizaci na úrovni, by měl existovat oficiální program pro doporučování zaměstnanců. V menších firmách možná nebudete mít formální program, potřebujete však mechanismus pro řízení přidělených kandidátů, tedy způsob, jak sledovat doporučení a formu, jak zajistit, aby lidé získali správný kredit. Pokud máte motivační plán pro doporučení nebo nějaký systém odměn, pak musí být tento mechanismus k dispozici a řádně veden a srozumitelný.

„Doporučení kandidáti vašimi zaměstnanci, skrze referral program, mají nižší fluktuaci a delší životnost.“

Opakování matka moudrosti

Je třeba, abyste zaměstnancům pravidelně připomínali, jak mohou odkázat na zajímavé profily kandidátů. Řekněte jim své důvody, jací mají být, jaké mají mít předpoklady a jaké benefity tato aktivita má. Formu, jakou proto zvolíte, je zcela na vás. Využijte firemní Facebook, intranet, nástěnku, ale buďte především disciplinovaní.

Jak informovat

Existuje spousta platforem, která za vás pravidelně udělá práci a podpoří váš referral program. Firemní LinkedIn, GetSocial, Hootsuite, SocialPilot atd. Použitím kteréhokoli z nich obdrží zaměstnanci zprávy, které mají dostávat pravidelně, stejně jako váš relevantní obsah. Zaměstnancům byste měli dát společně se zprávami generovanými vaší společností i další zajímavá témata, se kterými by se mohli podělit na své síti.

Vhodný systém motivace

Někteří zaměstnavatelé získají dobré výsledky tím, že nabízejí finanční odměnu. Někteří používají bodový systém, který poskytuje nepeněžní odměnu. Vždy záleží na charakteru vaší organizace. Existuje spousta společností, které mají strach, že dávají svým zaměstnancům hlas za ně mluvit ve svých kruzích. Zájem je, že pokud pomůžete svým zaměstnancům dát příležitost být více viditelnými on-line, budou pravděpodobněji více vidět a oslovováni jinými zaměstnavateli. Pravdou je, že pokud jsou v tom co dělají dobří, vaši zaměstnanci budou kontaktováni jinými náboráři, ale to je život. Pokud dáte zaměstnancům hlas a důvod reprezentovat firmu, budou se více angažovat a budou i více loajální. Myslím, že přínosy převažují nad možnými riziky.

Na závěr

Povzbuďte své nejlepší z nejlepších, myslím zaměstnance číslo 1, aby sdíleli zajímavé zdroje, fotografie na pracovišti a příběhy o práci na místech, kde se vyskytují vaši potenciální kandidáti. Ale na to, aby se vaše jednička dala do práce, potřebujete mít skvělou firemní kulturu, kterou bude ochotna a ráda prezentovat, to je ale další téma.

referral program

zdroj: zao

Zajímavé zdroje

 

- Reklama -