Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Krizový management | Crisis managementZavíráme, poslední zhasne. Nejsou lidi!

Zavíráme, poslední zhasne. Nejsou lidi!

Chybí nám už 500 000 zaměstnanců. V následujících 10 letech se situace nezlepší...

Sdílejte

Poptávka po zaměstnancích je na rekordní úrovni, možná paradox v krizi, možná také ne. 4/5 firem se potýkají s problémy v náboru zaměstnanců. Jsem v oboru personalistiky přes 13 let a skvělých kandidátů nebylo nikdy dost, ale nyní je situace zcela jiná. Stav je takový, že je minimum kandidátů a situace se bude dramaticky zhoršovat, tedy pokud je ještě kam…

Podniky hlásí významné problémy s náborem zaměstnanců. Od velkých po ty malé. Nábor je problematický od služeb, přes výrobu až po dlouhodobě problematickou logistiku. Ti, co odešli z gastro průmyslu a služeb v turismu se do něj vracet již nechtějí, na podzim by se jim totiž mohlo stát to samé. Pozice ve výrobních pozicích jsou již dlouhodobě v nedostatku.

Chybí pozice ve výrobě, ale nejen to, maloobchod, logistika a doprava, finance a ekonomika, zdravotnictví a sociální služby a samozřejmě IT. Krize práce není téma pouze pro dělnické pozice, ale v době po pandemii již pro všechny pozice. Spirála se začíná roztáčet a to dramaticky, z pohledu její rychlosti a velikosti.

Strach – Nejistota – Budoucnost

Toto jsou tři hlavní hesla, která dle mne v posledním roce dominují trhu práce. Kandidáti se bojí změny, případně někteří byli rádi, že v pandemii přežili na nějaké pozici a budoucnost nevypadá vůbec jistě. Lepší neriskovat a zbytečně se nevystavovat riziku. S novým pracovním místem roste stres a nejistota. Myšlení kandidáta zcela chápu a zároveň respektuji.

Jaké je řešení krize v náboru zaměstnanců?

Zahraniční pracovníci

Tady bych okamžitě zvedl ruku a řekl dotaz, co dělá vláda proto, aby nezlikvidovala průmysl úplně, když data o trhu práce máme ze statistického úřadu téměř přesná? Proč se nevedou jednání a neupravují kvóty? Téma zahraničních spolupracovníků je pro tuto situaci klíčové, bez nich se průmysl nevzpamatuje. Téma flexibility úvazků a podpory v zaměstnávání různých skupin atd.

Programy podpory

Přestaňme rozdávat volební sliby a začněme přemýšlet na řešeními, (článek píšu v červnu před volbami v roce 2021). Nechci číst od NKÚ o tom, jak některými firmami proteklo 2,3 miliardy a dopad těchto peněz byl na obor pramalý. Z krize se musíme proinvestovat, ale za nějakých podmínek a pravidel. Stát by neměl mít roli pozorovatele a hasiče požárů, ale být řešitelem. Možná má naivní představa, ale jak píšu v úvodu odstavce, tento rok je rokem volebním.

Zvyšování mezd

Je zřejmé, že část současné nezaměstnanosti je strukturálního charakteru, kdy se již dlouhodobě nepotkává nabídka s poptávkou. Současné silné oživení ekonomiky za této situace znamená zvýšení tlaku na růst mezd, podobně jako tomu bylo v letech 2017, 2018 a 2019. Cestou bude zvyšování mezd, což pro některé zaměstnavatele může být likvidační. Budou zde tedy ty firmy, které díky lepší marži, produktu nebo službě ufinancují tyto tlaky a pak bohužel ti ostatní.

Udržení a retence

Firmy o to více musí tlačit na personální práci. Podpora, motivace, kultura, procesy, bezpečnost. Mít pravdivý přehled o všem co se ve firmě děje a starat se a pečovat. Už slyším, že toto všechno se přece děje, ano často děje, ale jen v powerpointu nebo na poradě vedení, ale fyzicky v našich dotaznících a auditech, to zaměstnanci vnímají jinak.

Flexibilita zaměstnávání

Lidí je nedostatek, ale to, co nás pandemie měla naučit je flexibilita v úvazcích. Při nedostatku kapacit musíte umět vytěžit z minima maximum, tedy snažit se vytvořit takové podmínky pro spolupráci, aby vůbec byla možná. Vracet se k předchozímu modelu od 8:00 do 16:00 nebude již pro řadu firem možné. Možná hybridní trend, by se dalo říct.

Značka zaměstnavatele

Již jsem psal na téma employer brand v předchozích článcích dost, ale opakování neuškodí.  Zaměstnavatelé se musí lépe přizpůsobit době. Musí pracovat na konceptu své značky, nikoli pouze grafikou na webu a sociálních sítích, ale především interně. Značka zaměstnavatele se totiž nejlépe buduje zevnitř, fasádu vám nahodí každý dobrý grafik.

Kultura firmy

Existují zřejmé vazby mezi kulturou firem, které dokážou překonat krizi a těmi ostatními. Jsou společné vlastnosti kultur takových firem, často v jejich kancelářích slyším hesla jako jsou: spolupráce, komunikace, podpora a péče, dobré pracovní prostředí, ale také manažerská zodpovědnost a výkonnost. Jejich zaměstnanci znají misi své firmy a její hodnoty a nejen to.

Máte nějaký námět na řešení krize trhu práce?

  • Podporovat maminky? Skupiny, péče o děti?
  • Motivovat starší generace v důchodovém věku?
  • Robotizace a automatizace?
  • Změna školství a pojetí učňovských škol?
  • Rozvoj IT oblastí a AI?

Zdroj grafiky: (Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu
Projekt Národohospodářského ústavu
Akademie věd ČR, v.v.i.) idea.cerge-ei.cz

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články

Petře nestrašte, i když...Zavíráme, poslední zhasne. Nejsou lidi!