Úterý, 28 června, 2022

Získat práci je čím dál náročnější! Pohled z Velké Británie

Zpráva britské organizace CIPD o nových trendech ve světě práce uvádí sedm makroekonomických faktorů, které ovlivňují moderní pracovní proces, počínaje zapojením žen a konče poklesem úlohy odborů.

Přečtěte si také: Jak koronakrize postupně rozdrtí trh práce

Jak dostat práci?

- Reklama -Institut rodinných firem

Tyto trendy mimo jiné naznačují, že je na čase, abychom se na globalizaci přestali dívat tak zjednodušeným způsobem, jak bylo dosud obvyklé. Stejně jako na roli velkých nadnárodních korporací. Skutečnost je daleko složitější, než abychom si vystačili se schematickými pohledy, a vývoj je rychlý. Takže jaké jsou vyhlídky?

Přečtěte si také: Trh práce 4.0.

Ekonomika služeb podporuje růst

Británie byla kdysi industriální velmocí, dnes vede v ekonomice služeb – a to znamená především více realitních makléřů. Zaměstnanost v sektoru nemovitostí se v uplynulých 35 letech více než ztrojnásobila, což znamená největší přírůstek pracovních míst, čímž tento sektor předstihl technické, administrativní a zdravotnické služby.

Například firma G4S, která se zabývá ochranou budov a majetku, je s 620 000 zaměstnanci jedním z největších zaměstnavatelů na světě. „Přitom stále větší podíl na zaměstnanosti zaujímají služby náročné na znalosti,“ říká Mark Beatson, hlavní ekonom CIPD, přičemž za nejrychleji rostoucí označil informační služby a některé kreativní obory.

Další článek:  7 tipů jak na pracovní inzerci. Dobrý inzerát práce je klíč k reakci uchazeče.

Až se poptávka v dohledné době zotaví, bude to dobrá zpráva pro gastronomii a maloobchod. A čím více bude bohatých občanů, tím více služeb budou potřebovat pro podporu svého životního stylu.

Přečtěte si také: Mileniáni a trh práce

Výroba posiluje

Zhruba 5x víc se obchoduje se zbožím a službami přes hranice zemí než v roce 1980. Technologie umožnila revoluci v globalizaci a větší mobilita vytvořila i globální pracovní trh – Asie dnes produkuje víc absolventů v oborech vědy a inženýrství než USA a Evropa dohromady, čímž představuje velkou zásobárnu kvalifikovaných pracovníků pro nadnárodní společnosti. Ale mohla by být budoucnost jiná?

Potravinářská firma Symington’s přesunula část své produkce z Číny do Yorkshiru, protože vzhledem k růstu mezd v Asii je ekonomičtější vyrábět v Británii. Britské sdružení výrobců EEF uvádí, že některé výroby vrátilo zpět do Británie 40 % jeho členů. Globalizace tedy trvá, ale toto je dobrý příklad, že bychom neměli považovat dosavadní trendy za nezvratné.

Přečtěte si také: Roboti nás nahradí. Trh práce je v ohrožení!

Co znamená diplom?

„Počet vysokoškolsky vzdělaných osob na pracovním trhu se v příštích několika letech zvýší jen mírně,“ říká Beatson. Je už totiž na rekordní úrovni – v roce 1993 mělo diplom jen 11 % zaměstnanců ve srovnání s téměř čtvrtinou dnes, zatímco počet lidí, kteří nemají žádnou kvalifikaci, se ve stejném období snížil z 26 na 11 %.

Další článek:  Čtyři strasti a bolesti vašeho personálního marketingu

Počet lidí ve věku 15-24 let v celkové populaci dosáhl svého vrcholu, což znamená, že podíl absolventů vysokých škol bude postupně klesat. Ovšem diplom není zárukou zaměstnání – pracovní místa náročná na znalosti nedrží krok s počtem promovaných. Firma McKinsey zjistila, že v USA polovina vysokoškolsky vzdělaných osob pracuje na pozicích, které diplom nevyžadují.

Přečtěte si také: Globální krize trhu práce nastane v roce 2030

A co ženy a pracovní místa?

Stále ještě existují bariéry, s nimiž se ženy v práci setkávají. Díky zákonům o rovnosti pohlaví a rovném platu – a řadě pozitivních příkladů – se však nyní pracovní síla dělí téměř rovnoměrně mezi muže a ženy. Rozdíl v platech mezi pohlavími se snížil ze 40 procentních bodů v roce 1971 na necelých 10 bodů dnes. I tak ale disproporce zůstávají.

Situace nahrává menším společnostem

Při čtení ekonomického tisku byste si mohli myslet, že důležité jsou jen nadnárodní společnosti. Ale dvakrát více lidí než před 15 lety pracuje ve velmi malých podnicích (1-4 zaměstnanci) – celkem 22 %. Rostoucí globalizace a technologický pokrok těmto podnikům nahrávají.

Další článek:  Jak koronakrize postupně rozdrtí trh práce

„Malé a střední podniky mají výhodu, protože na události reagují rychle a často jsou inovativnější. Ale neměli bychom předpokládat, že tento trend bude pokračovat – v minulosti jsme viděli velký růst malých podniků a lze očekávat, že nyní se situace zhoupne opět ve prospěch větších firem,“ komentuje Beatson.

Přečtěte si také: Na českém trhu práce je alarmující nedostatek lidí

Získat práce je čím dál náročnější

Jedním z hlavních důvodů, proč je pro mladé lidi stále obtížnější získat pracovní místo, je počet starších zaměstnanců. Částečnou reakcí na to je vzestup studující populace, takže do práce nastupuje stále méně mladých lidí do 18 let. Podíl pracovníků nad 50 let se v uplynulých padesáti letech prudce zvýšil z 21 na 29 % a současně podíl mladých do 25 let poklesl z 18 na 12 %. Je ovšem velmi znepokojivé, že někteří z nich z pracovního procesu zcela vypadnou.

Zdroj: CIPD – Chartered Institute of Personnel and Development

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Jsem poradce pro rodinné firmy a podniky. Objevuju skrytý potenciál rodinných firem a rodinných podniků. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Proč roste poptávka po outsourcingu náboru zaměstnanců?

„Ne supra crepidam sutor iudicaret“ teda jednodušeji „Ševče, drž se svého kopyta“, bych zvolal. Každý by měl dělat to, co umí nejlépe, některé věci...

Od náborového marketingu po marketingovou značku zaměstnavatele

Náborem se zabývám od získání mé licence od MPSV v roce 2010. Za tu dobu se tato oblast poměrně významně posunula. Začínalo se s požadavkem na...

Předsudky u pohovoru. Největší přešlap personalistů?

Sám jsem se s tímto setkal na několika prvních pracovních pohovorech, když jsem vstupoval na trh práce, následně jsem absolvoval už jako náborář různá...

Nevytěžená příležitost EXIT interview  

Možná uslyším odezvu, raději se s ní/ním již nebavit a ať je klid, ale s tím já nemohu souhlasit. Exit interview – výstupní pohovor...

Toužíte po práci v náboru zaměstnanců? Nábor zaměstnanců není pro každého!

Dnešní organizace mají povinnost připravit svůj nábor tak, aby byl úspěšný. Ale aby něco směřovalo k úspěchu vyžaduje to zapojení většiny, dostatek zdrojů a přemíru...

Kam všichni zmizeli? Všude chybí lidé

Dva roky otřesů na pracovních trzích udělaly své. Na všech kontinentech došlo na významnou dynamiku pracovní síly. Od vyhnutí se infekci, zotavení z nemoci,...

Generace Z fluktuanti a Baby boomers držáci?

Dle průzkumu portálu CareerBuilder tráví mileniálové a generace Z ve svých zaměstnáních výrazně kratší dobu, než je tomu u starší generace. Průměrná doba strávená...

Jaké jsou aktuální stresory a výzvy ve firmách? S čím bojují majitelé firem?

Není překvapením, že firmy právě teď pociťují velký stres a čekají na další velké výzvy. Nedávný průzkum více než 1 200 malých a středních...

Konflikt v práci? Kolik stojí firmu rozhádání zaměstnanci?

Dle aktuální studie CIPD jen něco málo přes 35 % respondentů uvedlo, že zažila buď izolovaný spor nebo konfliktní událost v zaměstnání. Dalších 26...

Nejnovější články

Přichází doba „Stresová“

Ve stresu a vyčerpaní. Tak se cítí mnoho zaměstnanců...

Současná toxická politická kultura

Když jsem poprvé zaregistroval to, jakým způsobem se některá...

Stav globálního pracoviště 2022

V rámci zprávy o stavu globálního pracoviště nám společnost...

Top články týdne

Jak generace sledují video obsah?

YouTube má dnes na celém světě více než jednu...

Jaký vliv má vzhled na úspěch v kariéře?

Atraktivní zaměstnanci vydělávají o 10-15% více než jejich neatraktivní...

Seo tipy pro personální marketing v roce 2016

Jak na optimalizované kariérní stránky nebo celou SEO koncepci...

Vyšetřování na pracovišti? Když je firma detektiv

Vyšetřování ve firmě může být vyžadováno v reakci zaměstnavatele...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...