Bezpečnostní informace – Varování o podvodné komunikaci  Přečíst

Personální agentura | HR recruitment agencyZískat práci je čím dál náročnější! Pohled z Velké Británie

Získat práci je čím dál náročnější! Pohled z Velké Británie

Sdílejte

Zpráva britské organizace CIPD o nových trendech ve světě práce uvádí sedm makroekonomických faktorů, které ovlivňují moderní pracovní proces, počínaje zapojením žen a konče poklesem úlohy odborů.

Přečtěte si také: Jak koronakrize postupně rozdrtí trh práce

Jak dostat práci?

Tyto trendy mimo jiné naznačují, že je na čase, abychom se na globalizaci přestali dívat tak zjednodušeným způsobem, jak bylo dosud obvyklé. Stejně jako na roli velkých nadnárodních korporací. Skutečnost je daleko složitější, než abychom si vystačili se schematickými pohledy, a vývoj je rychlý. Takže jaké jsou vyhlídky?

Přečtěte si také: Trh práce 4.0.

Ekonomika služeb podporuje růst

Británie byla kdysi industriální velmocí, dnes vede v ekonomice služeb – a to znamená především více realitních makléřů. Zaměstnanost v sektoru nemovitostí se v uplynulých 35 letech více než ztrojnásobila, což znamená největší přírůstek pracovních míst, čímž tento sektor předstihl technické, administrativní a zdravotnické služby.

Například firma G4S, která se zabývá ochranou budov a majetku, je s 620 000 zaměstnanci jedním z největších zaměstnavatelů na světě. „Přitom stále větší podíl na zaměstnanosti zaujímají služby náročné na znalosti,“ říká Mark Beatson, hlavní ekonom CIPD, přičemž za nejrychleji rostoucí označil informační služby a některé kreativní obory.

Až se poptávka v dohledné době zotaví, bude to dobrá zpráva pro gastronomii a maloobchod. A čím více bude bohatých občanů, tím více služeb budou potřebovat pro podporu svého životního stylu.

Přečtěte si také: Mileniáni a trh práce

Výroba posiluje

Zhruba 5x víc se obchoduje se zbožím a službami přes hranice zemí než v roce 1980. Technologie umožnila revoluci v globalizaci a větší mobilita vytvořila i globální pracovní trh – Asie dnes produkuje víc absolventů v oborech vědy a inženýrství než USA a Evropa dohromady, čímž představuje velkou zásobárnu kvalifikovaných pracovníků pro nadnárodní společnosti. Ale mohla by být budoucnost jiná?

Potravinářská firma Symington’s přesunula část své produkce z Číny do Yorkshiru, protože vzhledem k růstu mezd v Asii je ekonomičtější vyrábět v Británii. Britské sdružení výrobců EEF uvádí, že některé výroby vrátilo zpět do Británie 40 % jeho členů. Globalizace tedy trvá, ale toto je dobrý příklad, že bychom neměli považovat dosavadní trendy za nezvratné.

Přečtěte si také: Roboti nás nahradí. Trh práce je v ohrožení!

Co znamená diplom?

„Počet vysokoškolsky vzdělaných osob na pracovním trhu se v příštích několika letech zvýší jen mírně,“ říká Beatson. Je už totiž na rekordní úrovni – v roce 1993 mělo diplom jen 11 % zaměstnanců ve srovnání s téměř čtvrtinou dnes, zatímco počet lidí, kteří nemají žádnou kvalifikaci, se ve stejném období snížil z 26 na 11 %.

Počet lidí ve věku 15-24 let v celkové populaci dosáhl svého vrcholu, což znamená, že podíl absolventů vysokých škol bude postupně klesat. Ovšem diplom není zárukou zaměstnání – pracovní místa náročná na znalosti nedrží krok s počtem promovaných. Firma McKinsey zjistila, že v USA polovina vysokoškolsky vzdělaných osob pracuje na pozicích, které diplom nevyžadují.

Přečtěte si také: Globální krize trhu práce nastane v roce 2030

A co ženy a pracovní místa?

Stále ještě existují bariéry, s nimiž se ženy v práci setkávají. Díky zákonům o rovnosti pohlaví a rovném platu – a řadě pozitivních příkladů – se však nyní pracovní síla dělí téměř rovnoměrně mezi muže a ženy. Rozdíl v platech mezi pohlavími se snížil ze 40 procentních bodů v roce 1971 na necelých 10 bodů dnes. I tak ale disproporce zůstávají.

Situace nahrává menším společnostem

Při čtení ekonomického tisku byste si mohli myslet, že důležité jsou jen nadnárodní společnosti. Ale dvakrát více lidí než před 15 lety pracuje ve velmi malých podnicích (1-4 zaměstnanci) – celkem 22 %. Rostoucí globalizace a technologický pokrok těmto podnikům nahrávají.

„Malé a střední podniky mají výhodu, protože na události reagují rychle a často jsou inovativnější. Ale neměli bychom předpokládat, že tento trend bude pokračovat – v minulosti jsme viděli velký růst malých podniků a lze očekávat, že nyní se situace zhoupne opět ve prospěch větších firem,“ komentuje Beatson.

Přečtěte si také: Na českém trhu práce je alarmující nedostatek lidí

Získat práce je čím dál náročnější

Jedním z hlavních důvodů, proč je pro mladé lidi stále obtížnější získat pracovní místo, je počet starších zaměstnanců. Částečnou reakcí na to je vzestup studující populace, takže do práce nastupuje stále méně mladých lidí do 18 let. Podíl pracovníků nad 50 let se v uplynulých padesáti letech prudce zvýšil z 21 na 29 % a současně podíl mladých do 25 let poklesl z 18 na 12 %. Je ovšem velmi znepokojivé, že někteří z nich z pracovního procesu zcela vypadnou.

Zdroj: CIPD – Chartered Institute of Personnel and Development

Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Vložit příspěvek do záložek
Přečíst později

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články