Curriculum Vitae (CV) nebo Resumé?

1556

Někdy může docházet k záměně mezi pojmy Curriculum Vitae (CV) a Résumé, takže v tomto článku vám odpovídám na otázku, jaký je vlastně rozdíl mezi životopisem (CV) a resumé.

Životopis =  Curriculum Vitae (CV)

Termín životopis – curriculum vitae a někdy také chybně napsané curiculum vitae, je z latiny a znamená běh života. Obecně řečeno, termín životopis používají kandidáti v oblastech vědy, vzdělání, akademické obce nebo zdravotnických zařízení a CV v těchto profesích obsahuje podrobné informace o odborných činnostech, včetně článků v časopisech, publikačních činnostech, výzkumu, stipendiích a publikacích atd.

 

„Chtěl jsem napsat svůj životopis, ale pak jsem si vzpoměl, že člověk má psát jen o věcech, které zná.“Woody Allen
Životopis má tendenci být komplexní dokumentem, formální povahy a bude obsahovat následující:
  • Výzkumné zájmy a zkušenosti
  • Odborné publikace, prezentace a články
  • Vzdělání
  • Jakékoliv financování nebo granty
  • Výuka a přednášky
  • Pracovní historie
  • Administrativní zkušenosti
  • Účast ve výborech, týmech, pracovních skupinách
  • Členství v asociacích a odborných institucích

Nyní, na rozdíl od obyčejných lidí, můžete a měli byste vystřelit svou kreativitu ve svém vlastním životopisu. Zatímco konzervativní dokument umožňuje to, že vaše jedinečné úspěchy budou zvýrazněny. Musíte také stále přizpůsobovat svůj životopis pro každou žádost o zaměstnání, takže máte k dispozici důkazy o tom, že splňujete požadavky na danou práci.

 „Žádný životopis nevyjasní záhadu podivuhodného nadání, jež stvořilo umělce, a nepomůže nám lépe pochopit hodnotu a působení jeho díla.“ Sigmund Freud

Resumé

Na druhou stranu, životopis je pro všechny ostatní a obecně termín používaný k popisu osnovy vašeho vzdělání, pracovních zkušeností a úspěchů. Norma požaduje, abyste měli při přihlašování k zaměstnání váš životopis a ten je součástí procesu hledání a výběru zaměstnání. Resumé je mnohem kratší a méně komplexní než životopis a zaměřuje se na vyprávění příběhu a prezentaci vašich úspěchů.Ve světě může být vše jinak
Nicméně, to je místo, kde zábava začíná, protože podle toho, v jaké zemi žijete, může být použitý termín odlišně a někdy se můžete dostat do nedobré situace.

TIP:  Na trhu práce 4.0. je životopis mrtev

Austrálie

V Austrálii často zjistíte, že reklamy na pracovní místa budou vyžadovat životopis (CV) než resumé. Často jsou tyto inzeráty spojeny s profesionálním sektorem. Pokud se jedná o takový případ a nejste lékař nebo nepracujete na akademické pozici, jednoduše změňte nadpis svého aktuálního životopisu nebo alternativně udělejte to, co dělá většina profesionálních autorů životopisů a neposkytujte dokument s nadpisem druhu. Koneckonců je pro čtenáře zcela zřejmé, o čem dokument je, i bez svého názvu.

USA

Pokud žádáte o zaměstnání v USA nebo bydlíte v USA, jsou zde obvykle specifické požadavky, pokud jde o požadovaný dokument a rozlišuje se mezi životopisem a resumé. Pokud je to nejisté, stačí se držet instrukcí na inzerátu.

Další země

Pokud se ucházíte o zaměstnání ve Velké Británii, na Novém Zélandu, v Irsku nebo na evropské pevnině, je resumé obecně označováno jako životopis. Pokud žádají o životopis, pokud nemáte lékařskou nebo akademickou historii, jednoduše odešlete svůj aktuální životopis. Konečně, mějte na paměti, že každá země má různé normy psaní, pokud jde o předkládání informací v resumé. Proveďte svůj výzkum a ujistěte se, že splňujete požadavky na pracovní pozici. Tyto normy týkající se psaní jsou důležitější než samotný název dokumentu.

„Když se ucházíte o práci, lžete jako o život. Kromě jména jsem měl v životopise samé lži. Napsal jsem, že jsem hrál ve všech možných hrách, jenom jsem si dal pozor, aby nebyly na repertoáru v New Yorku.“ Harvey Keitel

Na závěr

Vše je o komunikaci a nikdo nechce vypadat hloupě, jestli poslal vhodný dokument. Proto věnujte pozornost instrukcím, případně proveďte průzkum informací o firmě, pracovní inzerci atd. Případně se spojte s HR, možná i rozhovor s někým kompetentním k pozici vám řekne nejvíce.

- Reklama -