Zlepšuje a mění se náš svět? 6 globálních trendů

340

Chudoba, vzdělání, gramotnost, demokracie, očkování, úmrtnost…
Nekonečné snímky vyšetřování vražd, násilí, přírodních katastrof, automobilových nehod, ubližování, rasismu, xenofobie, naplňují informační kanály denně. Pro někoho je to zajímavé a vzrušující, pro průměrného diváka možná ano.

Ve skutečnosti ale zpravodajství prospívá strachu a násilí, takže hlavní sítě naleznou způsob, jak naplnit 99 % svého programu zahlcováním tímto druhem událostí. Je to návyková a někdy i energie plná hněvu, ale prezentuje to, co se skutečně děje v našem světě?

Institut rodinných firem

Ekonom Maxe Roser zdůrazňuje prostřednictvím zajímavých dat šest trendů, které ukazují, že se v mnoha důležitých směrech náš svět dramaticky zlepšuje. Všechno se děje pomalu a také postupně, ale jsou tu zřejmé změny z dlouhodobého hlediska. Po celá desetiletí se tato čísla zvyšují, aby se vytvořil bohatší, vzdělanější a zdravější svět.

Šest globálních trendů

Zde je šest velkých obrazových trendů, na které poukázal Roser, s využitím dat získaných po staletí:

 

Extrémní chudoba

Část lidí v extrémní chudobě s příjmem méně než 1,90 dolarů za den, se v průběhu let snižovala. V roce 1940 bylo asi 75 % světa v extrémní chudobě a ​​dnes je to jen 10 %. Dle mne těch 10 % je stále hodně z pohledu bohatství našich zemí a jejich snahy o celosvětovou chudobu.

Další článek:  Kariéra ve 21. století

Základní vzdělání

V roce 1820 byl pouze omezený systém privilegovaný základních škol. Od té doby byly na celém světě přidány miliony učeben a škol a čísla jsou ohromující. V relativním vyjádření jsme přešli z 17 % lidí, kteří mají základní vzdělání na 86 %, jak je tomu dnes.

Gramotnost

Na základě podobného trendu jako základní vzdělání vzrostla gramotnost z 12 % na 85 % zhruba za dvě stě let. V absolutních hodnotách jsou tato čísla ještě působivější. Ve dvacátých letech minulého století bylo jen asi 100 milionů lidí starších 15 let, kteří mohli číst. Dnešní počet je 4,6 miliardy.

Demokracie

Zatímco svět má krátkodobé překážky, pokud jde o svobodu a demokracii, celková linie trendu je stále působivá z dlouhodobého hlediska. V roce 1900 žilo v demokracii pouze 1 ze 100 lidí a dnes většina 56 ze 100 může říci, že žijí v zemi se svobodnými a spravedlivými volbami.

Očkování

Očkování proti nemocem, jako je černý kašel, tetanus a záškrt, nebylo k dispozici pro většinu lidí před 200 lety. Dnes je však přibližně 86 % lidí na celém světě očkováno proti těmto základním a ničivým nemocem. Tento článek jsem psal v roce 2018, v roce 2020 přišla celosvětová pandemie, která by značně přepsala tento článek.

Další článek:  Tipy pro interview. 50 let praxe z interview Nicka Hewerse

Úmrtnost dětí

Již v roce 1920 více než 30 % kojenců zemřelo, než dosáhli svých 5. narozenin. Od té doby se vývoj v oblasti bydlení, hygieny, vědy a medicíny dostal tak daleko, že smrt je mnohem vzácnější pro nejmladší lidi naší společnosti. Dnes je celosvětová dětská úmrtnost snížena na 4 %.

Tak co myslíte? Zlepšuje se náš svět? Pište do komentářů.

- Reklama -