Jak uspět ve své profesi, povolání?

309

Čemu dnes vděčím za to, že jsem tam, kde jsem? Co je ta schopnost, vlastnost, která vás předurčuje k tomu, že nakonec uspějete? U mého profesního koučinku často slyším od klientů dotaz, co mají začít dělat, aby se něco změnilo, posunulo směrem dopředu nebo očekávaným směrem.

První problém je ten, že máme ne zcela vhodný vzdělávací systém, který nás v nejlepším případě připravuje na profese, které z ekonomiky v následujích letech nejspíše zcela zmizí. Systém, který definuje to, čeho se máme obávat, co reguluje náš pohyb a možnosti, co omezuje naše názory, systém, který určuje hřiště, kde se bude hrát a podle přesných pravidel. Toto vše nás svazuje.

Co je třeba k tomu, aby každý uspěl ve své profesi?

Institut rodinných firem

Myslete kriticky

Organizace budou potřebovat zaměstnance, kteří umí stále přemýšlet o tom, jak vylepšit své produkty, služby nebo procesy ve firmě. Proto je třeba kritického myšlení. Vše tak nějak souvisí s dovedností se umět správně zeptat, aby člověk přišel na podstatu problému. Najít jádro problému a nalézt způsob jeho řešení, je dle mne naprosto klíčová schopnost.

Další článek:  Chcete podnikat na volné noze? Tak čtěte...

Schopnost adaptace

Umět se rychle adaptovat na nové podmínky a rychle se naučit nebo ovládat nové věci. To je zásadní předpoklad pro váš úspěch. Všichni musíme a budeme muset umět rychle vstřebávat nové požadavky, naučit se pracovat s novými nástroji, softwarem, se kterými budeme řešit nová zadání a úkoly. Schopnost rychlé adaptace je téma číslo dvě, bez kterého se výrazně snižuje šance uspět.  

Vlastní iniciativa

Stále a dokola zkoušet a poznávat nové věci je další důležitou vlastností pro váš budoucí úspěch. Stále je lepší zkusit 100 věcí a uspět ve 20, než zkusit 10 a uspět v jedné. Každá výhra nebo selhání se počítá. Iniciativa je to, co vás stále učí a posouvá dopředu.

Schopnost komunikace

Neschopnost vyjádřit se a popsat své myšlenky, působit zmateně a vše popisovat nějak mlhavě, je další problém vašeho úspěchu. Jasná a srozumitelná komunikace je klíčem k pochopení všech, kteří s vámi přijdou do kontaktu nezbytná. Nápady, které neumíte vhodně sdělit ztrácejí na své síle.

Analýza informací

Všichni se musíme denně vypořádat s analýzou obrovského množství dat a informací. Schopnost vytáhnout z nich to, co je podstatné, může být pro většinu lidí problém. Navíc se musí přihlédnout k tomu, jak rychle se informace budou měnit v čase. Umět rozdělit podstatné od nepodstatného a dát tomu či onomu správnou prioritu, je také umění.

Další článek:  Ego a jeho vliv na výši platu?

Myslete kriticky o sobě, ale i o tom, co můžete zlepšit a rozvinout v tom co děláte. Snažte se adaptovat tak, abyste se co rychleji dostali do obrazu. Přebírejte inciativu a stále testujte, zkoušejte a objevujte. Naučte se definovat a popisovat to, o čem přemýšlíte a na čem pracujete a přizpůsobte sdělení vašemu publiku. Neztrácejte čas zbytečnostmi a správně investujte svůj čas do věcí a témat, které jsou pro vás hodnotné a přínosné.

 

 

- Reklama -