DomůPersonalistika a lidské zdroje | HROrganizační design českých firem 2.0

Organizační design českých firem 2.0

Sdílejte

Tématem organizačního designu se autoři zabývají již od přelomu 70. let dvacátého století. Nejvíce modelů organizačního designu bylo navrženo americkými autory, avšak v 90. letech dvacátého století vznikají podobné modely i u nás. Organizační design chápeme jako uspořádání jednotlivých faktorů organizace tak, aby byla vytvořena efektivní organizace, která je schopna dosáhnout podnikové strategie a cílů.

„Organizační design zahrnuje rozhodování o tom, jak správně organizovat lidé, práci a procesy v organizaci, aby se dosáhlo co nejlepší efektivity.“

Jedním z nejznámějších expertů na toto téma byl Jay R. Galbraith, který definoval organizační design jako záměrný proces uspořádání jednotlivých faktorů, jakými jsou struktura, lidé, odměny atd. Vše se společným cílem, kterým je dosažení strategie organizace.

The star model

Tento model od Jay R. Galbraitha se stal jedním ze základních v oblasti organizačního designu a navazuje či vychází z něj mnoho dalších podobných modelů. Tento model pracuje se symbolem hvězdy, kdy jednotlivé cípy hvězdy reprezentují pět kategorií.

První je strategie, která určuje směr. Druhá kategorie je struktura, která určuje, kde je umístěna rozhodovací moc. Třetí kategorií jsou procesy, které souvisí s toky informací uvnitř podniku. Čtvrtou kategorií jsou odměny a odměňovací systém. Pátou kategorií jsou lidské zdroje, které ovlivňují a definují dovednosti, názory a postoje zaměstnanců organizace.

Neexistuje ideální organizační design, který by se dal uplatnit ve všech firmách. Hvězdicový
model říká, že různé strategie vedou k různým organizacím. Organizační design by měl tedy primárně vycházet především z kritérií vycházejících ze strategie firmy. Všechny prvky modelu musí být navzájem v harmonii a kooperaci, což je i základním principem rovnováhy organizace.

Organizační modely českých firem

U nás se nejčastěji v mé poradenské praxi potkávám s funkčním organizačním designem, který organizuje lidi podle jejich specializace. Jednotlivé oddělení, jako jsou marketing, finance, výroba, jsou odděleny a pracují na specifických úkolech. U firem působící v online segmentech se setkávám s divizionálním designem, organizace je rozdělena na divize nebo jednotky, každá se specializuje na jiné produkty nebo služby. Každá divize má vlastní strukturu a může mít vlastní vedení a oddělení.

V IT firmách pak nalezneme matricový organizační design, který kombinuje funkční a divizionální strukturu. Zaměstnanci jsou organizováni podle jejich odbornosti a pracují na projektech pro různé divize nebo oddělení. Dále pak u českých firem nalezneme síťový, procesní atd.

Tvoříte organizační design vaší firmy?

Nicméně, pro dosažení vašeho úspěchu je důležité zvážit několik faktorů, jako jsou velikost vaší organizace, odvětví, kultura organizace, zaměstnanci a jejich dovednosti, cíle organizace, konkurence a mnoho dalších, aby se zvolil správný design organizace.

Následující kroky pro tvorbu vhodného organizační designu

  1. Stanovení cílů organizace: Nejprve musíte zjistit, co chcete organizací dosáhnout, a stanovit si cíle. Cíle by měly být měřitelné a realistické, zkuste SMART.
  2. Analýza trhu: Zjistěte, co se děje ve vašem odvětví a jaké jsou trendy v oboru. Zvažte konkurenci, jakou mají organizační design a jaké jsou jejich silné stránky.
  3. Identifikace procesů: Definujte, jaké procesy jsou pro vaši firmu klíčové a jak by měly být organizovány.
  4. Rozhodnutí o organizační struktuře: Zvažte, jaká organizační struktura by nejlépe vyhovovala vaší organizaci. Může to být hierarchická struktura, matricová struktura, týmová struktura atd. Pozor nekopírujte u ostatních.
  5. Definice rolí a odpovědností: Definujte role jednotlivých zaměstnanců a jejich odpovědnosti. Zvažte, jaké jsou požadavky na zaměstnance a jakými dovednostmi by měli disponovat.
  6. Návrh organizační kultury: Definujte, jak by měla vypadat organizační kultura a jak by měla být podporována.
  7. Implementace: Implementujte nový organizační design a pravidelně hodnoťte jeho účinnost.
  8. Vyhodnocujte: Někdy bude potřeba design pozměnit, protože i vaše organizace se bude v čase vyvíjet.

Špatně zvolený organizační design

Nevhodný a špatně zvolený organizační design může mít negativní dopad na celou organizaci a může vést ke snížení efektivity, produktivity a spokojenosti zaměstnanců.

Pokud jsou role a odpovědnosti nejasně definovány, může to vést ke zbytečné duplikaci práce, kdy různí zaměstnanci dělají stejnou práci, což snižuje efektivitu a zvyšuje náklady. Pokud má organizace příliš pevnou strukturu, může to vést ke snížení flexibility a obtížnějšímu přizpůsobení se změnám v trhu a vnitřním prostředí.

Pokud jsou role nevhodně rozděleny nebo pokud jsou zaměstnanci přetíženi prací, může to vést ke snížení motivace a angažovanosti zaměstnanců. Tím se zhoršuje výkonnost a produktivita. Pokud organizační design nezohledňuje vztahy a komunikaci mezi zaměstnanci, může to vést ke špatnému sdílení informací a nedostatečné spolupráci. To zvyšuje náklady a může snížit kvalitu výstupů.

Pokud role a odpovědnosti nejsou jasně definovány, může to vést ke konfliktům a napětí mezi zaměstnanci, což může zhoršit pracovní atmosféru a vést k odchodu kvalifikovaných zaměstnanců atd.

Organizační model a jeho důležitost

Náklady spojené s nevhodným organizačním designem mohou být velmi vysoké, proto ani tuto oblast nepodceňujte. Nevhodný organizační design může vést ke snížení produktivity zaměstnanců, vysokým nákladům na zaměstnance, nízká kvalita práce a ztráta talentů může mít významný dopad na vaše podnikání.

Budoucnost organizačních modelů

Nepochybně po pandemii a recesi přichází na řadu organizační design 2.0, protože původní designy tak dobře nefungují. Vše se nyní zkouší pokus omyl, organizace po organizaci. Máme tu nové pojetí organizačního designu, jako jsou flexibilní organizační struktury, virtuální organizační designy, agilní organizační designy a design thinking. Budoucnost bude čím dál více o dobrém porozumění strategii organizace, ale také o talentech a procesech. Možná budeme svědky i něčeho čemu budeme říkat organizační model 2.0.

Zdroje:

  • Amy Kates – https://kateskesler.com/blog/ a Edgar H. Schein
  • Organizační design: Procesy, struktury a kultura, od Richarda M. Burtona, Børge Obel a Dorthe Døjbak Håkonsson
  • Designing Organizations: Strategy, Structure, and Process at the Business Unit and Enterprise Levels, od Jay R. Galbraitha
  • The Design of Business: Why Design Thinking is the Next Competitive Advantage, od Rogera L. Martin
Kniha Firma jsou lidé
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Vaše hodnocení a recenze článku

Hodnocení článku

Přehled hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné hodnocení.
Článek do záložky
Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem a autorem knihy „Firma jsou lidé, lidé jsou síla!“

Odebírejte novinky, články, podcasty, kurzy a přednášky

Aktuální články

Podcast

Témata článků

Další články