DomůPersonalistika a lidské zdroje | HRFiremní kultura aneb když ryba smrdí od hlavy...

Firemní kultura aneb když ryba smrdí od hlavy…

Tento obsah je určen pouze pro předplatitele

Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Budování kultury firmy je životně důležité a zcela upřímně vyžaduje vytrvalou a intenzivní práci, což většina mých klientů nerada slyší. Zatímco péče o firemní kulturu se může zdát abstraktní, konečný výsledek je zcela konkrétní. Kultivace prosperující profesní kultury vyžaduje zaměření a plánování prováděné prostřednictvím každodenního úsilí. Koneckonců, jsou to lidé ve vaší organizaci, kteří přinášejí strategii vaší značky do života a přinášejí výsledky.

Základem pro budování úspěšné kultury je, aby bylo vašemu týmu jasné, na čem vám záleží. Zaměstnanci potřebují vědět, že jsou ve vaší firmě něčím cenným. Ale také jim ukažte dopad jejich chování. To jim dává možnost cítit se skutečně obohacení prací, kterou dělají.

V rámci budování firemní kultury musíte disponovat ve vaší firmě několika druhy zaměstnanců:

Zaměstnanec číslo jedna

Je to někdo, kdo je u vás opravdu rád, také vás respektuje a nemá problém se za vás postavit. I vy k někomu takovému chováte podobné sympatie a vážíte si jeho práce.

Další článek:  Spouštíme miniauditové služby pro malé firmy v krizi

Zaměstnanec vypravěč

To je další typ zaměstnance, kterého potřebujete. Má dobrý příběh o vaší firmě, který rád nasdílí ostatním, může také posilovat manažery a jejich role. Podmínkou je, že musí být s příběhem sám ztotožněn, musí být uvěřitelný.

Zaměstnanec vzor

Tohoto zaměstnance nemusím představovat je to ten, ke kterému se vzhlíží, jak profesně, tak morálně, eticky atd.

Zaměstnanec velvyslanec

Tento profil spadá do vnitřního personálního marketingu a spolu s marketingem pracuje na dobrém vnímání vaší značky cíleně.

Aby budování kultury vaší firmy bylo zdařilým dílem, musí především střední management být přesvědčen, že je to něco, co je potřebné řešit a o co je nutné pečovat. O nejvyšším managementu ani nemluvě.

Přenášení angažovanosti

To, co se sdílí ve vaší společnosti má často větší význam než tržní hodnota. Když se zapojíte do svého týmu, získáte přístup k jejich potenciálu, který je pro vaši značku měničem všeho. Ty nejvíce loajální zaměstnance, ty nejlepší vzory umístěte do centra pozornosti tak, aby investovaly svůj drahocenný talent do provozu vaší společnosti.

Tento přístup má za cíl získat emocionálně silnou a živou kulturu. Je to jakási snaha o přenesení angažovanosti na další členy týmu. Podpora takové kultury vytváří pověst vaší společnosti jako vzrušujícího místa pro práci, což umožňuje nábor špičkových uchazečů. Navíc to znamená vytvořit lepší klima pro udržení zaměstnanců.

Další článek:  Proč se přístup a postoj českých zaměstnanců se zhoršuje?

Marketing úspěchu kultury

Vytváření hodnotících mechanismů je nezbytné, pokud jste zcela zaneprázdněni probíhající prací v tvorbě firemní kultury, nezapomeňte na marketing úspěchu vaší firemní kultury, zejména pokud jde o nábor a udržení zaměstnanců.

Emocionální branding

Toto je další kámen úrazu v budování firemní kultury, protože její budování začíná od shora a směrem dolů. Generální ředitelé, lídři a personalisté rozvíjejí hodnoty a kulturní témata. Je to právě interní emocionální branding vaší společnosti, tedy jak chcete, aby zainteresované strany pocítily svou hodnotu pro společnost a svou vlastní hodnotu, kterou nabízejí společnosti v její prospěch.

Povzbuzujte tedy své manažery, aby věnovali svůj čas, energii a dovednosti tomuto životně důležitému úsilí. Schopnost zmocnit zaměstnance je příležitostí a výsadou. To je také úkol pro vedení. Toto zaměření může umožnit emocionální spojení s prací a vybudovat něco skutečně cenného pro lidi a společnost.

Pořeba mít dobrý příběh

Jeden z klíčových způsobů, jak můžeme vyhrávat naše úsilí o budování kultury je, když si uvědomujeme, že jsme posílili vypravěče a velvyslance naší značky, kteří sdílejí své vlastní jedinečné příběhy. Podívejte se na firmu prostřednictvím objektivu zaměstnance. Bedlivě si poslechněte to, co si zaměstnanci říkají o vaší společnosti. To co říkají o hlavě této ryby.

Vyprávění je způsob, jak přivést nebo ukázat ostatním cestu. Oslavte zkušenosti zaměstnanců. Vytvořte si pověst atraktivního místa pro práci a utvářejte příběh prostřednictvím zkušeností zaměstnanců. Přiveďte zaměstnance, aby se mohli podělit o své zkušenosti a svou radost z práce.

Další článek:  Nejistá a rozpačitá budoucnost personalistiky malých firem

Vytvoření aktivní kultury znamená, že váš tým se může cítit naplněn a mít pocit, že je důležitý ve své práci, nejprve individuálně a pak kolektivně. Ukažte jim, na čem vám ve vaší firmě záleží. Především je poslouchejte. Postavte je do takové pozice, aby vykonali svou nejlepší práci, individuálně i kolektivně. Pak sledujte jejich růst.

Měření kultury

Kultura není náhodná, je to součet, je to výsledek, je to stav, je to obraz. Kultura je výsledkem toho, jak se chováme a pracujeme, řídí se rozhodnutími a tím, co je posíleno a dlouhodobě posilováno a na co je kladen důraz. Kultura může být vědomě tvarována, budována a měřena.

Interně měříme kulturu anonymním průzkumem a zveřejňujeme tyto výsledky všem v organizaci, abychom se mohli sami zodpovídat za to, že budeme jednat na základě zpětné vazby zaměstnance.

Kultura je kontinuální proces

Sdělte svému týmu, že se vaše kultura vyvíjí. Vytvořte naslouchací systém pro nápady zaměstnanců. Předkládejte nápady pro zlepšení v oblasti obchodu, procesů nebo produktů a ujistěte se, že členové týmu vědí, že jejich vstupy jsou oceňovány, slyšeny a také náležitě implementovány.

Sdělte ji jako základní součást hodnot vedení, které zaměstnávají zaměstnance s nadšením a cítí hluboké spojení s jejich prací a společností.

Proč ryba smrdí od hlavy?

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Hodnocení článku (0)

Tento článek zatím nemá žádné recenze.

Nudíte se v práci? Nuda do práce patří, ale…

Nuda má sice svou špatnou pověst, ale je opravdu vždy tak špatná? Některá nuda má své prokazatelné benefity v naší práci. Během minulého roku na univerzitě...

Podnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?

Když slyším něco na téma mezery v dovednostech u dnešních kandidátů, představím si mezeru, která je tu tvořena spíše generace než několik posledních let. Jako...

Fluktuace zaměstnanců. Jak na to?

Zcela upřímně a otevřeně. Bez poznání, hluboké analýzy příčin a odchodu zaměstnanců toho moc s tématem fluktuace ve vaší firmě nedokážete. Já ve své...

Bez zaměstnávání starších trh práce neporazíte!

Současné náborové prostředí není tak vstřícné vůči věku, jak by mohlo být, i když se doba kvůli nedostatku kandidátů může výrazně změnit. Více než...

Proč vás vaši zaměstnanci opouštějí?

Jaké jsou hlavní důvody odchodu ze zaměstnání? A co láká kandidáty do nové práce? Nejnovější průzkum společnosti PayScale se do této problematiky ponořil, aby...

Skleněný strop – reálná bariéra dnešních manažerek

Navzdory výrazné podpoře diverzity ve firmách a legislativě pro rovné příležitosti žen a mužů je třeba konstatovat, že ženy stále zůstávají v rozhodovacích pozicích...

Metodika výstupního pohovoru. Průvodce exit interview

Výstupní pohovory se zaměstnanci jsou těžké a náročné. Ještě těžší je však najít vhodný způsob a vhodné otázky pro výstupní pohovor – exit interview....

Jak na adaptační proces? Komplexní plán zaškolení nového zaměstnance

Při nástupu nových zaměstnanců do vašeho podniku nebo organizace je důležité mít vypracovaný komplexní plán jejich nástupu a upozorňuji komplexní. Adaptační plán = co +...

Udržení zaměstnanců není pouze problém HR

Není žádným tajemstvím, že udržení zaměstnanců je pro dnešní vedoucí pracovníky v oblasti lidských zdrojů prvořadým tématem. Stále se nacházíme uprostřed velkých změn, která...

Jaký mají hormony vliv na úspěch na trhu práce?

Proč článek o hormonech a nezaměstnaných? Protože některé rozdíly v chování při hledání zaměstnání jsou způsobeny biologickými procesy, které jsou mimo kontrolu uchazeče o...

Z krize firmy vás vyvedou pouze talenti

Syndrom Jackieho Robinsona je stav, kdy jste příslušníkem nedostatečně zastoupené skupiny v něčem první a jediný, a máte pocit, že musíte být výjimeční a...

Deepfake a pracovní pohovory. Realita budoucnosti interview

Americká FBI v úterý vydala varování, že dostává stále více stížností týkajících se používání falešných videí při přijímacích pohovorech na pracovní pozice v oblasti...

Co hledáte:

Nejnovější články

Elevator pitch. Chcete práci, klienta nebo investici? Prodejte se!

Když chcete prodat někomu svůj nápad, obvykle máte několik...

Nábor zaměstnanců je jako migréna

Nejen u nás, ale prakticky v celém světě se firmy...

Pracujete dlouho? Dejte si pozor

Nová studie došla k závěru, že práce delší než...

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

Fluktuace zaměstnanců. Jak na to?

Zcela upřímně a otevřeně. Bez poznání, hluboké analýzy příčin...

Podnikům vznikají mezery v dovednostech. Co dělat?

Když slyším něco na téma mezery v dovednostech u dnešních...

Být lepší lídr! Jaký styl vedení si vybrat?

Vedení – leadership je nedílnou součástí každé organizace, firmy...

Nudíte se v práci? Nuda do práce patří, ale…

Nuda má sice svou špatnou pověst, ale je opravdu...

LinkedIn provedl tajný test na 20 milionech uživatelích

Posledních pět let probíhal na profesní síti LinkedIn experiment,...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...