Jak se připravit na pracovní pohovor s Billem Gatesem?

286

Být na pohovoru s Billem Gatesem je nepochybně snem mnoha lidí, i když to také může být pro kohokoliv naopak velice zneklidňující zážitek. S člověkem tohoto formátu neděláme pohovor každý přece den. Celé toto interview budí základní otázku: „Jaký by asi byl jeho vysněný kandidát?“

Přečtěte si také: Píšete životopis a nevíte jaké zvolit vhodné písmo, jaký font?

State of Inspiration

Spoluzakladatel společnosti Microsoft se nedávno posadil s hvězdou NBA Stephenem Currym, toho vám asi nemusím představovat, pro jeho novou sérii YouTube State of Inspiration a odpověděl na několik běžných otázek pohovorů v roli mladého softwarového inženýra. Patří mezi ně „Proč bychom Vás měli zaměstnat?“ Nebo otázky typu: „Jak definujete své silné a slabé stránky a jak byste je začlenili do svého týmu?“ a jako vždy a naposled: „Jaké je vaše platové očekávání pro tuto práci?“

Bill Gates jako kandidát

Není překvapením, že se svými podřízenými zacházel s grácií a taktem. Kdysi poznamenala Carmine Gallo, hlavní přispěvatelka společnosti Forbes, Gatesovy odpovědi byly přesvědčivě navrstveny racionalizací, bez ohledu na to, proč by si někdo měl najmout tohoto zaměstnance.

Víte, každý manažer zraje. I Bill Gates jako začínající manažer neměl nejlepší reputaci v okolí svých podřízených, ale brzy přišel na zlatou střední cestu. Povedlo se mu to, co málo komu a jeho práce a charitativní počiny jsou určitě hodny následování. Pojďme dále k interview.

TIP:  2017 je rokem kandidáta, pozor na to!

Přečtěte si také: Lžou vám kandidáti?

Ukažte své slabiny

Proč bychom vás měli najmout?

Bill Gates: Měli byste se podívat na kódy, které jsem napsal. Píšu softwarové programy tak, že přesahují všechny třídy, které jsem absolvoval. Myslím, že jsem se postupem času zlepšil, takže se podívejte, jak ambiciózní jsem tam byl. Myslím, že dokážu dobře pracovat s lidmi. Trochu tvrdě bych mohl jejich kód kritizovat, ale celkově jsem rád v týmu. Mám rád ambiciózní cíle. Rád přemýšlím o tom, jak můžeme předvídat budoucnost.

Software je skvělý a chci se do něj zapojit.

Gates je stručný. Za necelých 30 sekund poskytne tazateli stručné shrnutí, proč by měl být najat.

Gates nemusí používat slovo „vášeň“, aby dal najevo své nadšení pro tuto roli. Jeho vášeň je zřejmá ze skutečnosti, že jde nad rámec toho, co se naučil ve třídě, a miluje práci s týmy při řešení velkých problémů. A jen aby se uklonil, řekl tazateli, že „software je skvělý“.

Odpovědí také ukazuje vysoké standardy kvality společnosti, které hledají a obdivují náboráři u uchazečů o zaměstnání. Gatesovy standardy jsou tak vysoké, že ve skutečnosti kritizuje podprůměrný výkon „trochu tvrdě“. Všimněte si, jak tento komentář povzbuzuje následnou reakcí: „Ale celkově jsem rád v týmu.“

TIP:  Jaký vliv má vzhled na úspěch v kariéře?

Přečtěte si také: První dojem, jak na to? Interview, pohovor nebo jen rozhovor?

Jak definujete své silné a slabé stránky a jak byste je začlenil do týmu?

Bill Gates: No, já nejsem někdo, kdo toho ví hodně o marketingu. Nerad bych byl prodejcem. Na pozici, kde ve skutečnosti vytváříte produkty a přemýšlíte o tom, jaké by tyto funkce měly být, mě to fascinuje. Sledoval jsem historii tohoto odvětví, četl jsem o chybách, které byly učiněny. Takže definice produktu, tvorba produktu je velmi silná. Pokud máte tým, který rozumí zákazníkům, prodeji, marketingu, já to nepřinesu, ale rád bych s nimi na tom pracoval.

V 30sekundové odpovědi má Gates jasno o svých silných stránkách a o tom, kde zapadá do týmu. Nehledá místo pro marketing nebo prodej. Je to čistý inženýr, a to je jeho srdce. Všimněte si, že Gates upozorňuje na slabost, ani nenabízí takovou odezvu, jako například „Jsem perfekcionista.“ Místo toho jednoduše vysloví role, pro které není vhodný. Zbytek odpovědi je celoplošný argument, jak by zlepšil tým.

Gates tazateli připomíná, že se neustále učí, když říká, že rád čte o tomto odvětví a učí se z minulých chyb.

Přečtěte si také: Jak vést pohovor nebo interview a nedělat tyto 4 chyby?

TIP:  Atlas krásy oslavuje diverzitu

Jaká jsou vaše platová očekávání pro tuto práci?

Bill Gates: Doufám, že balíček odměňování je dobrý. Jsem schopen riskovat a myslím si, že společnost má skvělou budoucnost, takže dávám přednost získání opcí na akcie ještě víc než hotovostní kompenzaci. Slyšel jsem, že některé další společnosti hodně platí, ale chovejte se ke mně spravedlivě a zdůrazňujte možnosti.

Ačkoli volba opcí na akcie místo vyššího platu je vysoce osobní rozhodnutí, Gatesova odpověď nabízí spoustu informací. Upřednostňováním opcí na akcie ukazuje tazateli, že podstupuje riziko a věří ve společnost, její produkty a také v její budoucnost.

Gates si také dává páku v jakékoli diskusi o platu, když říká: „Slyšel jsem, že jiné společnosti platí hodně.“ Připomíná to tazateli, že tento uchazeč o zaměstnání je velmi žádaný, ale chovejte se ke němu spravedlivě a bude týmovým hráčem.

Potenciální uchazeč o zaměstnání může snadno vyhledat a zjistit, že Microsoft hledá lidi, kteří se zajímají o technologie, projevují silnou touhu učit se a mají podnikatelského ducha. Gatesovy odpovědi prokázaly všechny tři kvality.

Při příštím přijímacím pohovoru vypadejte a zněte sebevědomě tím, že si nacvičíte hotové odpovědi na typické otázky. Sledování Billa Gatese, který jedná jako kandidát na zaměstnání, je dobrým začátkem. Co myslíte

Přečtěte si také: 50 let praxe z interview Nicka Hewerse

Proč bychom vás měli najmout?

#StateOfInspiration

- Reklama -