DomůManažerské řízení | ManagementProč už nikomu nevěříme? Vytratila se nám důvěra. Pozor na infodemii!

Proč už nikomu nevěříme? Vytratila se nám důvěra. Pozor na infodemii!

Tento obsah je určen pouze pro předplatitele

Pro odemknutí tohoto obsahu musíte mít předplatné. Ceník předplatného zde: Předplatné článků
Děkujeme, že rozšiřujete naši komunitu.

Asi nejsem jediný, komu je v poslední době už nějak špatně z toho, co vidí a slyší. Opustila mě a nejspíše nejen mě ona důvěra. Důvěra v to, že máme ve vládě kompetentní lidi. Nebudu zde zacházet do detailů, co je a není kompetence politika, ale postupem času jsem přestal věřit, že vše šlape tak jak má. Nebudu a nechci hledat viníka tohoto stavu. Chápu, že kdyby stát v této době řídil kdokoli, zcela jistě by se do něj také trefovalo, ale toto je něco zcela jiného.

Ztráta důvěry ve stát a politiky

Je to jako celospolečenská rakovina. Kdy už nikdo nebude a nechce věřit nikomu. Každý si vybere, dle vlastního uvážení nějaký ten zdroj a jemu důvěru dá, ale nikdo z nás již neví, jestli je zdroj informací stoprocentně důvěryhodný. Fake, lži a nepravdivé informace se šíří všemi zdroji, včetně těch státních, politických a dalších.

Možná se to zdá pouze mně, ale opravdu politici jsou zástupci nás, naší společnosti, jsou našimi reprezentanty. Nejsou tam sami za sebe, za své firmy, zájmy, hnutí apod. Jsou tam především pro nás. Pracují pro nás, z našich daní, z naší podpory a důvěry. Zpovídají se nám, co pro nás dělají a jak a s čím nakládají. Musí být správnými hospodáři, důvěrníky, zástupci, partnery, kolegy. Není to rozhodně solitérní práce.

Další článek:  Jak koronakrize postupně rozdrtí trh práce

Když jsem psal článek o volbách a o tom, proč má smysl zajímat se o politický svět, sledoval jsem tím především jedno, aby situace, které nastanou byly vždy zvládnuty ve prospěch lidí, nikoli politických a voličských preferencí.

Přečtěte si také: Drazí voliči. Dejte si pozor na propagandu!

Barometr důvěry je nekompromisní

Podle studie tzv. Barometru důvěry, který vytváří agentura Edelman, zhruba 50 % lidí nevěří vládě, médiím, nevládním organizacím či firmám. Ať už jde o bohaté nebo vzdělané, chudé bez univerzitního titulu, jen jeden z pěti je přesvědčen, že státní systém pracuje v jeho prospěch. Pouze čtyři z deseti obyvatel průmyslových zemí důvěřují své vlastní vládě. 60 % dotazovaných Evropanů ze států Unie vypovědělo, že vlastní vládě nevěří.

Nejvíc nedůvěry nacházíme u těch, kdo se cítí podvedeni: u menšin, chudých, mladých či u lidí bez vysokoškolského vzdělání. Důvěra rapidně klesá v místech, kde existuje ekonomická nerovnost, diskriminace a materiální nedostatek.

Pandemie a narušení důvěry

Pandemie Covid-19 ve spojení s nezaměstnaností rovnající se Velké hospodářské krizi, urychlila narušení důvěry po celém světě. To je patrné na výrazném poklesu důvěry ve dvě největší ekonomiky, kterým jsou USA 40 % a Čína 30 %.

S rostoucím nedostatkem důvěry a poklesem důvěry na celém světě lidé hledají vedení a řešení, protože odmítají tzv. „mluvící hlavy“, které již považují za nedůvěryhodné. Ve skutečnosti žádný ze společenských vůdců, které sledujeme, ať už se jedná o lídry, generální ředitele, novináře nemá důvěru v to, co dělá. S poklesem skóre důvěry se musí vyrovnávat všichni.

Přečtěte si také: Proč nám dobrý vůdce dodá pocit bezpečí?

Obchod je o důvěře

I když se zdá, že svět je zahalen nedůvěrou a dezinformacemi, v podnikání existuje záblesk naděje. Letošní studie ukazuje, že obchod není jen nejdůvěryhodnější institucí ze čtyř zkoumaných, ale je také jedinou důvěryhodnou institucí s 61 % úrovní důvěry na celém světě a jedinou institucí považovanou za etickou i kompetentní.

Další článek:  Proč vás opouští zaměstnanci?

Nová role managementu

Nejen, že se zvýšila očekávání od vedení firem, ale vidíme také nové oblasti zaměření, kterým se podnikání musí věnovat. Například nejvyšší je budování důvěry ve firmách. Firmy nyní chrání kvalitu informací a zajišťují, aby byly distribuovány spolehlivé a důvěryhodné informace a byly předávány jejich zaměstnancům a v širším smyslu komunitě. Ve skutečnosti je více než polovina respondentů 53 % přesvědčena, že v případě absence sdělovacích prostředků mají podniky odpovědnost za vyplnění prázdných informací.

Zdá se, že i vedení a management mají zodpovědnost za to, jaké jsou správné informace a jaké jsou pravdivé. Toto je jasný signál toho, že zaměstnanci potřebují věřit vedení a musí mít pocit bezpečí, že firma, potažmo management je vyvede z krize pandemie a jedná férově, otevřeně a pravdivě.

Přečtěte si také: Bez důvěry v lidi firmu nepostavíte!

Co může management firem udělat pro podporu důvěry

 1. Potřeba udržovat zaměstnance a zákazníky v bezpečí 59 %
 2. Zavedení programů školení pracovních dovedností 54 %
 3. Pravidelná komunikace se zaměstnanci 54 %
 4. Různorodá pracovní síla 50 %

Celospolečenský strach a nejistoty

To, že je ve společnosti cítit strach je zřejmé. Nenávidím ten pocit, dokáže překonat kde koho a prožrat se až do morku kosti a uhnízdit se na dny, měsíce, roky. Těžko se s ním bojuje, protože je třeba překonat celou řadu pochybností, problémů, nejistot atd. 53 % se z dotazovaní obávají ztráty zaměstnaní, 40 % klimatických změn, 35 % útoků hackerů a podobně je tomu i obava z nakažení, další významnou oblastí je strach, ze ztráty svobody celých 32 %.

Jak získat důvěru zpět

Zpráva sebou nese potřeby změn v celé řadě oblastí:

 1. Zlepšení našeho systému zdravotní péče 70 %
 2. Řešení chudoby v zemi 62 %
 3. Zlepšení vzdělávacího systému 62 %
 4. Řešení změny klimatu 61 %
 5. Hledání způsobů, jak bojovat s falešnými zprávami 60 %
 6. Ochrana individuálních svobod lidí 59 %
 7. Odstraňování hospodářských a sociálních rozdílů 58 %
 8. Řešení diskriminace a rasismu 53 %
Další článek:  Nejistá a rozpačitá budoucnost personalistiky malých firem

Přečtěte si také: První krok manažera je budování důvěry

Jak můžeme získat důvěru zpět?

 • Je třeba započít partnerství s jinými organizacemi a společenskými institucemi, i když by mohly být konkurenty, s cílem dosáhnout nejsilnějších a nejúčinnějších možných reakcí na naše společenské výzvy. Začít se spojovat pro posílení našich slabých míst.
 • Kroky k vyplnění informačních mezer, které vláda zanechala. Firmy musí převzít distribuci ověřených informací, vyvracet fake news, zklidňovat situaci. Vláda a stát toto nezajistí.
 • Být ochráncem kvality informací a snažit se zajistit, aby byly sdíleny a šířeny pouze pravdivé a ověřené informace. Zabránit šíření infodemie.
 • Dělat vše, co je v našich silách, abychom zajistili bezpečnost a blahobyt našich lidí a komunit.
 • Identifikovat a řešit systémové nerovnosti, nespravedlivé zacházení a předsudky ve společnosti a ve světě podnikání.
 • Formovat naši firemní i společenskou kulturu k lepšímu, inspirováním pozitivních změn v tom, jak vidět a léčit sebe i sebe navzájem.
 • Vývoj nových řešení, která pomohou řešit problémy naší země.
 • Pracovat na prospěchu zaměstnanců, zákazníků a místní komunity, kromě jejich vlastníků a akcionářů.
 • Klást lidi před zisky.
 • Podporovat ekonomickou prosperitu naší země.
 • Pracovat a zajistit to, aby zaměstnanci měli dovednosti nezbytné k tomu, aby byli konkurenceschopní na globálním trhu práce.
 • Investovat do místních komunit, kde má vaše firma sídlo.
 • Vše vnímat jako dlouhodobou perspektivu. Přijímání obchodních rozhodnutí versus se zaměřením na krátkodobé zisky.
 • Přijmout udržitelné postupy v celém našem podnikání.

A proto

„Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.“ Tomáš Baťa

Celá studie:

Zdroj: https://www.edelman.com/trust/2021-trust-barometer

Petr Kmošek
Petr Kmošekhttps://www.kmosek.com
Od roku 2010 pomáhám podnikatelům, českým firmám i mezinárodním společnostem dostat z týmů ty nejlepší výkony. Pomůžu vaší společnosti s řízením lidských zdrojů. Společně objevíme cesty, jak zlepšit výkon zaměstnanců a zlepšit fungování vaší firmy. Provedu vás podnikatelskou krizí a seznámím s postupy, jak jí čelit. Jsem zakladatel Institutu rodinných firem.

Proč vás vaši zaměstnanci opouštějí?

Jaké jsou hlavní důvody odchodu ze zaměstnání? A co láká kandidáty do nové práce? Nejnovější průzkum společnosti PayScale se do této problematiky ponořil, aby...

Servant leadership. Vůdcovství pro dnešní generace

V rámci přečtení dnes již více než tisíce článků a studií, včetně stovek knih na téma vedení a managmentu můžu s jistotu prohlásit, že...

Skleněný strop – reálná bariéra dnešních manažerek

Navzdory výrazné podpoře diverzity ve firmách a legislativě pro rovné příležitosti žen a mužů je třeba konstatovat, že ženy stále zůstávají v rozhodovacích pozicích...

Krizi překoná pouze podnikatelská odolnost

Důvodem, proč je dnes pojem resilience aktuálním tématem, je skutečnost, že někteří podnikatelé se vzdávají, zatímco jiní navzdory všemu nadále přežívají, zatímco se potýkají...

Jak nakopnout produktivitu vaší firmy?

Vedoucí pracovníci se vždy snaží zvýšit produktivitu zaměstnanců a samozřejmě někteří z nich se snaží zvýšit i tu vlastní. Až příliš často se však tato...

Model SPNNPS. Model vysoce výkonných organizací

Abych úvod trochu vylepšil našel jsem zajímavé přirovnání z knihy Alenka v říši divů, když hledala cestu z oné říše. „Řekla bys mi prosím,...

Metodika výstupního pohovoru. Průvodce exit interview

Výstupní pohovory se zaměstnanci jsou těžké a náročné. Ještě těžší je však najít vhodný způsob a vhodné otázky pro výstupní pohovor – exit interview....

Jak na adaptační proces? Komplexní plán zaškolení nového zaměstnance

Při nástupu nových zaměstnanců do vašeho podniku nebo organizace je důležité mít vypracovaný komplexní plán jejich nástupu a upozorňuji komplexní. Adaptační plán = co +...

Uvíznutí manažeři mezi několika krizemi

Výzkumníci společnosti The Ken Blanchard Companies® nedávno dokončili průzkum, jehož cílem bylo zjistit, jakým výzvám čelí dnešní manažeři a jak se s nimi úspěšně...

Udržení zaměstnanců není pouze problém HR

Není žádným tajemstvím, že udržení zaměstnanců je pro dnešní vedoucí pracovníky v oblasti lidských zdrojů prvořadým tématem. Stále se nacházíme uprostřed velkých změn, která...

Božský komplex podnikatele. Vypněte si GOD MODE!

Nejdříve si vysvětlíme pojem God mode. God mode je obecný výraz pro cheatovací kód ve videohrách, který činí hráče nepřemožitelným. Bohužel se někdy potkáme...

Stojíte, stagnujete, přešlapujete? Zkuste zpětnou vazbu

Pro majitele nebo manažery na jakékoliv úrovni je nejlepším způsobem jak se rozvíjet, vést a pak získat zpětnou vazbu. Znamená to jednat a komunikovat...

Co hledáte:

Nejnovější články

Chyťte rok 2023 za pačesy!

V první polovině roku 2022 se inflace rozběhla na...

Dobrý šéf je především dobrý kouč!

Dobří lídři jsou obvykle také dobrými kouči. Vedoucí pracovníci...

Bez zaměstnávání starších trh práce neporazíte!

Současné náborové prostředí není tak vstřícné vůči věku, jak...

Dokonalá bouře trhu práce

Dokonalá bouře, film s tímto názvem mě tehdy uchvátil....

Exkluzivní
přístup
k článkům

Vyberte si předplatné

Top články týdne

5 Tips to Step up Gen Z Employee Engagement

There’s a massive number of millennials starting their careers...

Nemůžete nemít značku zaměstnavatele

Moc se mi líbil článek, jehož autorem je Dave...

Drazí voliči. Dejte si pozor na propagandu!

Hlavním důvodem je mé ohrazení vůči politické a mediální...

Stres devastuje firmy. Duševní hygiena na vzestupu

Nadace pro duševní zdraví v partnerství, která se v Anglii zabývá...

Roboti nás nahradí. Trh práce je v ohrožení!

Roboti postupně proniknou do všech míst lidské společnosti a...

Top články

Generace X Y Z. Rozumíte generacím? Čím a jak je oslovit?

Připravil jsem pro vás náhled nad generacemi X Y...

Co takhle založit si personální agenturu?

Personální agentura je po obchodní stránce celkem bez překážek,...

10 vlastností, které musí mít dobrý manažer nebo šéf

Skvělé manažerské řízení je nezbytné pro fungování vaší společnosti,...

KPI v personalistice, co můžeme měřit?

KPI Key Performance Indicator zkratka definuje tzv.klíčový ukazatel výkonu...

Máte strach nebo cítíte úzkost z práce

Vlastní vypořádání se s úzkostí a strachem v práci...
Proč už nikomu nevěříme? Vytratila se nám důvěra. Pozor na infodemii!Hezky napsané